Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? *2022 Belirtileri

hamilelikte mide bulantisi 1 - Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunu soruyorsanız büyük ihtimal önümüzdeki haftalarda mide bulantılarını yaşamaya başlayacaksınız. Keşke bu bulantılar olmasaydı da daha rahat bir hamilelik dönemi geçirebilseydik! Bu yazımızda sizlere bu bulantıları rahatlatmaya yönelik tavsiyelerden de bahsedeceğim. Gelin şimdi hamilelikte mide bulantısı en erken ne zaman başlar açıklayalım.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunu soruyorsanız büyük ihtimal önümüzdeki haftalarda mide bulantılarını yaşamaya başlayacaksınız. Keşke bu bulantılar olmasaydı da daha rahat bir hamilelik dönemi geçirebilseydik! Bu yazımızda sizlere bu bulantıları rahatlatmaya yönelik tavsiyelerden de bahsedeceğim. Gelin şimdi hamilelikte mide bulantısı en erken ne zaman başlar açıklayalım.

Bazı anneler mide bulantısının 7 ila 9 haftalar arasında biraz daha geç başladığını fark eder, ancak neyse ki bu pek de eğlenceli olmayan hamilelik belirtisi genellikle ikinci üç aylık dönemin başında kaybolur.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Anne adaylarının büyük çoğunluğunda hamilelikte mide bulantısı ve kusma genel olarak gebeliğin 12. ve 16. haftaları arasında azalır ve bulantı en kötü ihtimalle 10 ila 16. haftalar arasında görülür. Daha sonrasında kendiliğinden geçer.

Hamilelikte mide bulantısını bazı kadınlar ikinci trimesterde yaşamaya devam ediyor. Ve çok azı, hamilelikleri boyunca bazı mide bulantılarından muzdarip olabilir. 

Hamilelikte Mide Bulantısı Belirtileri

Hamilelikte mide bulantısının sık karşılaşılan belirtileri şunlardır:

 • Hamileliğin ilk üç ayında, birçok hamile kadının deniz tutmasına veya araba tutmasına benzettiği mide bulandırıcı, mide bulantısı hissi
 • Genellikle sabahları ortaya çıkan ancak günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen mide bulantısı
 • Midenizi bulandırabilecek kadar güçlü olan belirli kokulara ve yiyeceklere karşı güçlü bir isteksizlik
 • Genellikle ya eşlik eden ya da hemen ardından açlık sancılarının eşlik ettiği deniz tutması hissi
 • Yemek yedikten sonra ortaya çıkan mide bulantısı
 • Kusmaya neden olabilecek kadar güçlü bir mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı bebeğinize herhangi bir zarar vermez. Ancak kilo vermeye başladıysanız doktorunuza görünmelisiniz. Doktorunuz, sizi ve bebeğinizi korumak için hiperemezis gravidarum veya tıbbi müdahale ve muhtemelen hastaneye yatış gerektirebilecek ciddi mide bulantılarını ekarte etmek isteyecektir. 

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamilelikte mide bulantısı neden olur? Sorusunun yanıtını kimse kesin olarak bilmiyor. Hamilelikte mide bulantısına neden olabilecek birkaç faktör şunlardır:

 • Mide bulantısının en kötü olduğu zamanlarda doruğa çıkan hamilelik hormonu hCG’nin artan seviyeleri
 • Sindirim sistemi kaslarını gevşeten ve sindirimi daha az verimli hale getiren artan östrojen ve progesteron seviyeleri
 • Birçok  kadının hamilelik sırasında yaşadığı metalik tat
 • Hamilelik hormonları nedeniyle daha keskin bir koku alma duyusu
 • Hamilelik sırasında daha sık görülen hamilelikte mide yanması veya gastrointestinal reflü hastalığı (GÖRH)
 • Mide bulantısını artırabilecek aşırı tükürük

Her hamile kadın mide bulantısı yaşamaz – veya aynı şekilde yaşamaz. Bazıları sadece ara sıra rahatsız edici anlar yaşar. Diğerlerinde günün her saatinde midesi bulanır, ancak nadiren veya hiç kusmazlar. Sık sık birkaç kusma gerçekleşenler de olabilir.  

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler hamilelikte mide bulantısı yaşama riskinizi artırabilir:

Hormon Seviyeleri

Ortalamadan daha yüksek hamilelik hormonu seviyeleri (örneğin Beta HCG Hormonu) mide bulantısını artırabilir. 

Ortalamadan düşük hormon seviyeleri mide bulantısını azaltabilir veya ortadan kaldırabilirken, aynı zamanda tamamen normal hormon seviyelerine sahipseniz minimum düzeyde mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

Hassas Mide

Bazı insanların mideleri diğerlerinden daha hassastır, bu da hormonlara ve diğer hamilelik bulantısı tetikleyicilerine yanıt verme olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir. 

Hassas bir mideniz varsa – örneğin, her zaman araba veya deniz tutması – hamilelikte daha şiddetli mide bulantısı ve kusma olasılığınız daha yüksektir. Nadiren mide bulantısı yaşıyorsanız, hamilelikte mide bulantısı yaşama olasılığınız daha düşüktür. Migren öyküsü, hamilelikte mide bulantısı (özellikle hiperemezis gravidarum) geçirme olasılığınızı da artırabilir.

Stres

Duygusal stres gastrointestinal rahatsızlığı tetikleyebilir. Bu nedenle, özellikle stresli olduğunuzda hamilelikte mide bulantısının kötüleşme eğiliminde olması şaşırtıcı değildir.

Bu durum, hamilelikte mide bulantısının kafanızda olduğu anlamına gelmez. Ancak özellikle gergin hissediyorsanız, bulantı ve kusmayı yoğunlaşabilir.

Halsizlik

Fiziksel veya zihinsel yorgunluk hamilelikte mide bulantısı semptomlarını tetikleyebilir. Öte yandan, şiddetli mide bulantısı yorgunluğu artırabilir.

İlk kez hamilelik 

İlk kez hamile olan kadınlar mide bulantılarına daha yatkındır ve mide bulantısı semptomları daha şiddetlidir. 

Daha önce hamile kalmadıysanız vücudunuz, hormon dalgalanmalarına ve yaşadığınız diğer değişikliklere daha az “hazırlıklı” olabilir. Ayrıca, mide rahatsızlığına neden olabilecek birçok bilinmeyen hamilelik hakkında biraz endişeli hissedebilirsiniz. 

Bu sizin ilk bebeğiniz değilse, daha büyük çocuklara bakmanın talepleriyle mide bulantısından rahatsız olabilirsiniz. Ve bedeniniz orada olduğundan, bunu yaptığınızdan, hamileliğin fiziksel değişimlerinden o kadar da şok olmayabilir. 

Genellemeler asla herkes için yüzde yüz doğru değildir. Örneğin, ikinci hamileliğinizde, ilk hamileliğinize göre daha çok mide bulantısı yaşadığınızı fark edebilirsiniz.

Genetik

Anneniz veya kız kardeşiniz hamilelikte mide bulantısı geçirdiyse, bazı araştırmalar durumu kendiniz geliştirmenizin daha olası olduğunu öne sürüyor. Tabii ki hamilelik boyunca neredeyse mide bulandırıcı bir gün geçirmeden süzülebilirsiniz.

Sıcak Hava

Bazı kadınlar, sıcak hissetmenin mide bulantısı hissine yol açtığını düşünür. Ancak tüm bu faktörlerde olduğu gibi, mide bulantısı bazen hiçbir belirgin tetikleyiciye sahip değildir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Bebeğin Sağlıklı Olduğunu Gösterir Mi?

Hamilelikte mide bulantısı bebeğin sağlıklı olduğunu gösterebilir. Siz mide bulantısı yüzünden kendinizi kötü hissediyor olsanız da, bebeğiniz kesinlikle bundan olumsuz etkilenmemektedir. Hamilelikte mide bulantısını yaşadığınız en yoğun dönemde bebeğiniz çok küçüktür ve henüz beslenme ihtiyaçlarına pek sahip değildir. Bebeğiniz büyüdüğünde, kesinlikle iştahınız açılacak!

İlk üç aylık dönemde gerçekten kilo verecek kadar yiyecekleri azaltmakta zorlanan kadınlar bile, daha sonraki aylarda gerektiği gibi kaybettikleri kiloları telafi ettikleri sürece bebeklerine zarar vermezler. 

İdrarınıza dikkat edin: Saman gibi berrak veya açık renkli olmalıdır. Daha koyuysa, susuz kalmış olabilirsiniz. İçtiğinizden emin olun, çünkü hamilelik sırasında susuz kalmak bebeğinizin sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyduğu temel maddeleri almasını sağlar.

Sıvılar da dahil olmak üzere hiçbir şeyi azaltamıyorsanız , hamilelikte mide bulantısı yaşayan kadınların yüzde 3’ünü etkileyen daha ciddi bir durum olan hiperemezis gravidarum belirtisi olabilir. Mide bulantınız sürekli ve şiddetliyse ve günde birkaç kez kusuyorsanız mutlaka doktorunuza görünün. Kendinizi ve bebeğinizi korumak için ek tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte mide bulantısının geçmesi için yapmanız gereken birkaç temel şey var. Öncelikle rahatsız edici (midenizi bulandıran) kokulardan uzak durun, bol bol dinlenerek stresten uzak durun ve mide bulantısı ilaçları kullanın. Böylelikle mide bulantınız geçecektir.

Mide Bulantısı İlaçları

Bulantılardan kurtulmanın tek yolu zamana bırakmak olsa da, birkaç ilaç mide bulantısını hafifletebilir. Antiemetik ilaçları kullanarak mide bulantısını geçirebilirsiniz.

Rahatsız Edici Kokulardan Uzak Durun

Hamilelikte kokulara karşı hassasiyetiniz yüzünden, bazı kokular aniden rahatsız edici ve hatta mide bulandırıcı olabilir. Bu nedenle, ister en sevdiğiniz paket servis mekanınızın köri kokusu, ister eski favori parfümünüz olsun, mide bulantısını tetikleyen kokulardan uzak durun. 

Genellikle daha az kokuya neden olan yiyecekleri mikrodalgada pişirmeyi deneyin ve yemek pişirirken pencereleri açın. Seni hasta edecek kadar güçlü kokan herhangi bir yeri terk et. Kirli kokulardan kurtulmak için giysilerinizi hafif kokulu (veya kokusuz) bir deterjanla daha sık yıkayın.

Sea-Band Bulantı Önleyici Bileklik

Sea-Band Bulantı Önleyici, 1 inç genişliğindeki bantlar, bileğin iç kısmındaki bir akupunktur noktasına baskı uygular. Eczanelerde ve sağlık gıda mağazalarında yaygın olarak bulunurlar. Bu bantların hamilelikte mide bulantısını güvenli bir şekilde azalttığı gözlemlenmiştir. 

Uygulayıcınız ayrıca nazik elektrik stimülasyonu kullanan pille çalışan bir bileklik (Kabartma Bandı gibi) önerebilir. Diğer bir seçenek de PsiBands: Bileklerinizin içine yerleştireceğiniz ayarlanabilir düğmelere sahip iki akupunktur bilekliği.

Dinlenme ve stres atma

Yıkım, mide bulantısını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Meditasyon ve görselleştirme veya doğum öncesi yoga gibi klasik stres azaltma tekniklerini deneyin . Ve her gece mümkün olduğunca saatlerce çuvala vurmaya çalışın.

Ağırdan Al

Acele etmek mide bulantısını şiddetlendirme eğilimindedir. Sabahları sakin olun: Birkaç dakika daha yatakta oyalayın ve uzun, ılık bir duş almadan önce başucunda bir atıştırmalık alın. 

Başka çocuklarınız varsa, sakin bir sabah imkansız görünebilir. Bu yüzden onlardan önce uyanmaya çalışın, bu da size birkaç dakikalık sessiz zaman sağlar. Ya da partnerinizin sabah vardiyasını almasına izin verin.

Alternatif Çözümler Deneyin

Akupunktur, akupresür, biofeedback ve hipnoz dahil olmak üzere çok çeşitli tamamlayıcı tıbbi yaklaşımlar hamilelikte mide bulantısı semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Kesinlikle denemeye değer, özellikle de başka hiçbir şey işe yaramıyorsa.

Hamilelikte mide bulantısı için kesinlikle kullanmamanız gereken alternatif bir çare, hamilelik sırasında güvenli olduğu gösterilmeyen esrar veya THC içeren ürünlerdir. Hem Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) hem de Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (ACOG), esrarın gelişmekte olan bir fetüs için tehlikeli olabileceği konusunda uyarıyor.

Ağzınızı Temiz Tutun

Düzenli fırçalama, ağzınızı taze tutmaya yardımcı olur ve gelecekte mide bulantısını azaltır. Ayrıca dişlerin kusma nedeniyle zarar görme riskini de azaltır.

Her yemekten sonra ve mideniz biraz yatıştıktan sonra kusma nöbetlerinden sonra dişlerinizi fırçalayın veya ağzınızı çalkalayın. Her zamanki diş macununuz mide bulantısına katkıda bulunuyorsa (diş macunu yaygın bir tetikleyicidir), diş hekiminizden başka bir seçenek veya iyi bir durulama önermesini isteyin. Veya sade su kullanın. 

Vitamin Alın

Alamadığınız besinleri telafi etmek için doğum öncesi vitamininizi alın , günün hangi saatinde geri atarsanız atın. Yatmadan hemen önce almayı deneyebilirsiniz. Doğum öncesi vitaminler aslında mide bulantısı semptomlarını azaltabilir – özellikle de mide bulantısıyla mücadele eden B6 vitamini bakımından daha yüksek olan yavaş salınan bir vitamin alırsanız. 

Mevcut hapınız midenizi bulandırıyorsa, onu yemekle birlikte almayı deneyin. Veya kaplanmış, toz veya çiğnenebilir bir takviye düşünün. 

Semptomlarınız çok yoğunsa,  doğum öncesi vitamininizi daha fazla B6 ve daha az (veya hiç) demir içeren bir vitaminle değiştirmesini isteyin , bu özellikle hassas bir karın için zor olabilir. Ayrıca ek bir B6 vitamini takviyesi mi yoksa antihistamin doksilamin mi (Unisom SleepTabs’te bulunur) veya magnezyum veya magnezyum spreyi ile takviye almanız gerekip gerekmediğini sorun.

Uygulayıcınız tarafından reçete edilmedikçe, mide bulantısı için geleneksel veya bitkisel ilaçlar almayın.

Hamilelikte mide bulantısı ilaçları hakkında doktorunuza danışın

Hamilelikte mide bulantınız şiddetliyse, hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı tedavi etmek için FDA tarafından onaylanmış bir reçeteli ilaç almak konusunda doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

Hem Diclegis hem de Bonjesta’nın güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. Doktorunuz bazen bulantı önleyici bir ilaç reçete edebilir (skopolamin, Phenergan veya Reglan gibi).

Hamilelikte Mide Bulantısı için Yiyecekler

Protein ve kompleks karbonhidratlar açısından yüksek bir hamilelik diyeti sadece bebek için iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda mide bulantısını uzak tutmaya da yardımcı olabilir. Tam tahıllı tost ve fıstık ezmesini veya sert peynir ve krakerleri düşünün. Sindirimi zor olan ve hamilelikte mide bulantısını daha da kötüleştirebilecek yağlı ve işlenmiş hızlı yiyeceklerden uzak durun. 

Hamilelikte mide bulantısı için ne yiyeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusma olduğunda en iyi yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Mülayim, sindirimi kolay katılar. Muz, kızarmış ekmek, pirinç, simit ve elma püresi, bazı kalorilere uymanıza yardımcı olabilecek nispeten lezzetli yiyeceklerdir.
 • Badem sütü. Bir bardak soğuk badem sütü, mide bulantısını yatıştırmaya ve mide ekşimesini bastırmaya yardımcı olur. 
 • Çorbalar, smoothie’ler ve sallar. Özellikle sıvı buz gibiyse, vitaminlerinizi ve besinlerinizi içmek genellikle daha kolaydır. Suya dayanamıyorsanız, hidrasyon için bir buzlu şeker emmeyi deneyin. 
 • Gazlı içecekler ve bazı bitki çayları. Yeterli sıvı almak, hamilelikte erken yemek yemekten daha önemlidir. Konu mide bulantısını hafifletmeye geldiğinde karbonatlı bir içecek veya  hamilelik için güvenli bazı bitki çayları (özellikle limonlu veya zencefilli) faydalı olabilir. Aynı anda içmek ve yemek yemek sindirim sisteminizi zorluyorsa, öğün aralarında sıvı tüketin. 
 • Su dolu meyve ve sebzeler. Sıvılar sizi rahatsız ediyorsa, su içeriği yüksek katıları yemeyi deneyin. Kavunlar genellikle iyi bir seçimdir. 
 • Zencefil. Çok sayıda çalışma, zencefilin hamilelikte mide bulantısını ve kusmayı gerçekten azalttığını göstermiştir. Taze zencefil kokusunun bile mide bulantısını yatıştırdığını görebilirsiniz. Zencefilli kurabiyeler, zencefilli gazoz, zencefil çayı, zencefilli şekerler, zencefilli bisküviler veya kristalize zencefil gibi gerçek zencefil ile yapılan temel gıdaları stoklayın (etiketi kontrol edin; hazır yiyeceklerin çoğu gerçek anlaşmayı içermez). Yemek pişirirken (örneğin çorbada veya kızartmada) taze zencefil kullanın veya çayınıza ekleyin. 
 • Narenciye. Birçok insan hamilelik sırasında limon ve portakalın kokusunu ve tadını rahatlatıcı bulmaktadır. Ekşi şekerlemeler veya taze kesilmiş limon kokusu rahatlama biletiniz olabilir.
 • Nane şekerleri. Nane aromalı şekerleri emmek bazen mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur.

Diğer birkaç yemek zamanı ipucu, hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir:

Erken Yemek

Mide bulantısı, bir gece uykusundan sonra olduğu gibi, mideniz boşken ortaya çıkar. Boş bir karın içinde dolaşan asitlerin mide zarından başka sindirecek hiçbir şeyi yoktur, bu da mide bulantısını artırır. 

Komidininizi karışım, kraker ve mısır gevreği ile doldurun. Sabah ilk iş olarak zulanızı yiyin veya gecenin bir yarısı işemek için uyanırsanız.

Yatmadan hemen önce bir ısırık alın

Erken yemek istemenizle aynı nedenle, yatmadan hemen önce protein ve kompleks karbonhidratlardan zengin hafif bir atıştırmalık yemek iyi bir fikirdir. Fıstık ezmesi ile sürülen tam tahıllı tost veya bir avuç kuru meyve ile bir dilim peynir deneyin.

Küçük, sık öğünler planlayın

Karnınız boşken mide bulantısı hissetmeniz daha olasıdır. Ancak aynı anda çok fazla yemek de mide bulantısına katkıda bulunabilir. 

Goldilocks kuralını deneyin: Karnınızı aşırı doldurmayın ama tamamen boşalmasına da izin vermeyin. Bunun yerine, midenizi her zaman biraz dolu tutun. 

Küçük öğünlerin sindirimi daha kolay olduğu için hem mide bulantısını hem de mide ekşimesini tetikleme olasılıkları daha düşüktür. Gün boyunca üç büyük öğün yerine altı küçük öğün yemeyi hedefleyin.

Hareket halindeyken atıştırmalık bir şeyler saklayın

Karnınızın kaldırabileceği sağlıklı atıştırmalıklar olmadan evinizden çıkmayın. Çantanıza bir torba kuru meyve ve kuruyemiş, granola bar, protein bar, kuru tahıl, tam tahıllı kraker veya soya cipsi koyun, böylece dışarı çıktığınızda her zaman hazır olursunuz.

Sevmediğiniz Yiyecekler Yemeyin

Mide bulantısını tetikleyen yemekleri yemekten, görmekten, koklamaktan ve hatta düşünmekten kaçının. Baharatlı ve asitli yiyecekler, güçlü aroması olan her şey gibi özellikle zorlayıcı olabilir. 

Size hitap eden yiyecekler yiyin

Muhtemelen, saklayabileceğiniz birkaç sağlıklı yiyecek bulabileceksiniz. Daha çeşitli bir diyet lezzetli hale gelene kadar beslenme gereksinimlerinizin çoğunu karşılayacaktır. 

Hiç kimsenin belirli bir besin veya öğün üzerinde tekeli olmadığını unutmayın. Örneğin A vitamini ve proteininizi akşam yemeğinde brokoli ve tavuk yerine şeftali ve yoğurttan alabilirsiniz. Ya da kahvaltıda mısır gevreği yerine makarna yiyin.

Kısa vadede günlük düzinenizi almak için çok fazla endişelenmeyin. Hamileliğinizde daha sonra iyi yemek yemek için bolca zaman olacak. 

Yeni mide bulantısına neden olan yiyecekleri değiştirin

Hamileliğinizin başında yeterince ekmek alamadınız ama şimdi tost görmeye dayanamıyor musunuz?

Bazen rahat bir yemek olarak başlayan şey mide bulantısı ile ilişkilendirilebilir ve mide bulantısını tetikleyebilir. Bunun yerine, kraker gibi benzer ama farklı, yeterince rahat bir yiyecek deneyin.

Hamilelikte Mide Bulantım olmazsa kötü mü?

Sabah bulantısı size hamile olduğunuzu hatırlatan rahatsız edici ama güven verici bir durum olsa da, hamileyken nadiren veya hiç mide bulantısı yaşamamanız da gayet normaldir.

Araştırmalar, tüm hamile kadınların kabaca yüzde 75’inin hamilelik sırasında mide bulantısı ve/veya kusma yaşadığını gösteriyor. Bu, yaklaşık yüzde 25’inin yapmadığı anlamına gelir.Sabah bulantısı çok az olanlardan veya hiç olmayanlardansanız, kendinizi sadece hamile değil aynı zamanda şanslı sayın! Ayrıca, hamileliğin 6. haftasında sabah bulantısının olmamasının yalnızca geçici olabileceğini unutmayın: Mide bulantısı ve kusma, hamileliğin ikinci veya üçüncü ayında herhangi bir zamanda başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir