Beta Hcg 0.100 Ne Demek?

beta hcg 0.100 ne demek e1649605279280 - Beta Hcg 0.100 hamilelik testi için incelenen HCG hormonunun vücudunuzda bulunma değeridir. Hamile kadınlarda salgılanan bu hormonun almış olduğu değere göre anne adayının hamile olup olmadığı belirlenir. Fakat bu hormon ile ilgili mutlaka bilmeniz gereken önemli detaylar var. Beta Hcg'yi detaylı inceleyelim.

Beta Hcg 0.100 hamilelik testi için incelenen HCG hormonunun vücudunuzda bulunma değeridir. Hamile kadınlarda salgılanan bu hormonun almış olduğu değere göre anne adayının hamile olup olmadığı belirlenir. Fakat bu hormon ile ilgili mutlaka bilmeniz gereken önemli detaylar var. Beta Hcg’yi detaylı inceleyelim.

Beta Hcg 0.100 Ne Anlama Gelir?

Beta Hcg 0.100 değeri hamile olmadığınız, negatif sonuç aldığınız anlamına gelir. Hamile olduğunuzda bu değer minimum 5 olmalıdır. Beta Hcg 0.100 değerinde bu durum 1 bile olmadığından hamilelik pek mümkün değildir. Ancak erken yapılan testlerde Beta Hcg hormonu henüz yükselmemiş olabileceğinden dolayı doğru sonuç alamazsınız. En doğru sonucu almak için ilişkiden 10-12 gün sonra ya da adet gününüzden 1-2 gün sonra hamilelik testi yaptırmanız daha doğru sonuç verecektir.

Hamileyken adet görülmez. Hamileyken adet kanamasına benzer lekelenmeler yaşanabilir. Bu konuda daha fazla bilgi için adet oldum ama hamileyim yazımızı okuyun.

Beta Hcg Nedir?

Beta HCG (İnsan Koryonik Gonadotropin) genellikle hamilelik hormonu olarak adlandırılır çünkü plasentada oluşan, yumurtayı döllendikten sonra besleyen ve rahim duvarına yapışan hücreler tarafından salgılanır. HCG değerleri ilk olarak hamile kaldıktan yaklaşık 12-14 gün sonra idrar testi ile bir kan testi ile tespit edilebilir.

Evde kendiniz hamilelik testi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Hamilelik testleri hakkında detaylı bilgi için Hamilelik Testi makalemizi okumanızı öneririz. Ayrıca Parmakla Hamilelik Testi yapabilir ve evdeki malzemelerden limonla hamilelik testi yapabilirsiniz.

Genel olarak HCG değerleri her 48 ya da 72 saatte bir ikiye katlanır. Değer, hamileliğin ilk 8-11. haftasında zirveye ulaşacak ve daha sonra hamileliğin geri kalanında azalacak ve normale dönecektir.

Beta Hcg Kan Testi Nasıl Yapılır?

Beta Hcg kan testi için kan örneği gereklidir. Kan örneğinin alınması için damar yolu açılır ve damara iğne sokularak şişeye kan çekilir. Daha sonrasında bu kan analiz edilerek hcg değeri belirlenir.

beta hcg 0.100 kan testinin nasıl yapıldığını anlatan görsel

Beta Hcg Testi Hamilelik Haftalarına Göre Değerleri

Sonuçlar mililitrede (mUI/mL) mili-uluslararası birimlerde verilmiştir.

Normal HCG değerleri şurada bulunur:

 • Hamile olmayan kadınlar: 5 mIU/mL’den az
 • Sağlıklı erkekler: 2 mIU/mL’den az

Hamilelikte, HCG seviyesi ilk trimesterde hızla yükselir ve daha sonra hafifçe düşer. Hamile kadınlarda beklenen HCG aralıkları, gebeliğin uzunluğuna bağlıdır.

 • 3 hafta: 5-72 mIU/mL
 • 4 hafta: 10 -708 mIU/mL
 • 5 hafta: 217 – 8.245 mIU/mL
 • 6 hafta: 152 – 32.177 mIU/mL
 • 7 hafta: 4.059 – 153.767 mIU/mL
 • 8 hafta: 31.366 – 149.094 mIU/mL
 • 9 hafta: 59.109 – 135.901 mIU/mL
 • 10 hafta: 44.186 – 170.409 mIU/mL
 • 12 hafta: 27.107 – 201.165 mIU/mL
 • 14 hafta: 24.302 – 93.646 mIU/mL
 • 15 hafta: 12.540 – 69.747 mIU/mL
 • 16 hafta: 8.904 – 55.332 mIU/mL
 • 17 hafta: 8.240 – 51.793 mIU/mL
 • 18 hafta: 9,649 – 55,271 mIU/mL

Normal değer aralıkları, farklı laboratuvarlar arasında biraz farklılık gösterebilir. Özel test sonucunuzun anlamı hakkında yaptırdığınız yerden bilgi alabilirsiniz. Aklınızı karıştıran durumlarda da aşağıdan bir yorum bırakarak bize sorabilirsiniz.

Beta Hcg Değerlerinde Anormal Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Normalden daha yüksek değerler şu anlamlara gelebilir:

 • Çoklu gebelik, örneğin ikizler veya üçüzler
 • Yumurtalık kanseri
 • Testis kanseri(erkeklerde)
 • Hidatidiform köstebekrahim (hamileliğin başlangıç dönemlerinde rahim içerisinde bir hücre kütlesi oluşmasıdır)
 • Koryokarsinom rahim (hamilelik sonrası tümor oluşumu)

Hamilelik sırasında, hamilelik haftasına bağlı olarak normalden düşük değerler şu anlamlara gelebilir:

Beta hcg 0.100 değerinin ne demek olduğunu artık biliyorsunuz. Beta hcg 0.100 çıktıysa hamile değilsiniz demektir. Bu konuda beta hcg 0.200 ne demek sorusunu arayanlar da çok oluyor onların da doğru cevaba ulaşmasını sağlamışızdır umarım. Son olarak yazımızı uzman bir doktorumuzun videosuyla kapatalım. Merak ettikleriniz, sormak istedikleriniz olursa yorumlarda çekinmeden sorabilirsiniz. İsminizi vermek istemiyorsanız farklı bir isim yazabilirsiniz hiç sorun değil 🙂

53 Yorum

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Beta Hcg testi değeri hamilelik için gayet normal görünüyor. Bu değere göre hamile olduğunu söyleyebiliriz. Ancak herhangi bir şüphelendiğiniz durum varsa uzman bir doktora muayene olmasında fayda var.

   1. Tugba Cevapla

    <0.5 mlU/mL çıktı beta-HCG sonucum ama adettimme daha 9 gün var goslerimde 15 gündür şiddetli ağrı ve dolgunluk his ediyorum sizce hamilemiyindir erken tathlilimden dolayı çıkmadığını düşündüm

 1. Buse Cevapla

  Merhaba 5 gündür regl im geçti gebelik testi yaptırdım ilk 0.87 ikinci 0.100 çıktı anlamı nedir acaba

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhabalar, şu an ki beta hcg değerlerinize göre hamile olmadığınızı söyleyebiliriz. Ancak net ve kesin olarak emin olmak istiyorsanız 1 hafta sonra tekrar test yaptırın. Eğer test sonucunuz 5’in altındaysa hamile olmadığınızdan kesin olarak emin olabilirsiniz.

   1. Esra Cevapla

    Merhaba cinsel ilişki sonrası iki test yaptım idrar negatif çıktı ilişkiden 24 gün sonra beta hcg 0.100 ile 0.5.3 çıktı gebelik yok mu kesin

 2. İsim Veremem Cevapla

  Selam ben 2 kere test yaptırdım ve ilkinde beta hcg 0.100 ikincisinde de 3 küsür değerlerde çıktı. Böyle artış gösterdiği için tedirginim hamile kalmak istemiyorum tekrar test yapmalı mıyım? acil dönerseniz seviinirim.

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Selamlar, durumunuzu tam olarak bilemeden buradan direkt net bir bilgi veremeyiz maalesef. Şu anki değerinize göre hamile gözükmüyorsunuz ancak bu şekilde yükselmiş olması şüphelendirici. Tekrar test yaptırmanızı öneririz.

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhaba, şu an için test sonucunuz negatif görünüyor ancak regliniz geciktiği için birkaç gün beklemenizde ve hala regl olmazsanız tekrar test yaptırmanızda fayda var. Hamilelik durumunda Hcg değeri zamanla artmaktadır bu nedenle tekrar test yaptırmanızı tavsiye ederim.

 3. Melek Cevapla

  Merhabalar, adet öldm Mayıs 19 unda,Mayıs 20 sinde de Kan testi verdm hcg testin sonucu <0.100 referans değeri gözükmüyor , Lh sonucm 8.6 FSH ise 6.1 Estradiol ise 32.4 çıktı ,Tahlil sonuçlarımda bunlar kırmızı gözüktüğü için kararsız kaldm, sizce hamilemym , yardımcı olrsaniz çok sevinrm.

 4. Fatma Cevapla

  Merhaba bu gün evde yaptığım test te göre pozitif çıktı kan testinde 0,100 çıktı acil doktoru emin değilim testi 1 hafta sonra tekrar yapın dedi

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhaba, Hcg değeri hamilelik durumunda zamanla artan bir değer olduğu için doktorunuzun dediği gibi 1 hafta sonra tekrar test yaptırarak daha doğru sonuç alabilirsiniz.

   1. Demet Cevapla

    Benim değerim 0,37000 çıktı bu ne demek oluyor acaba normalde 0,1 / yada 0,100 negatif bu kadar neden yüksek yazılmış rakam olarak acaba?

 5. Lalia Cevapla

  Mrb ben test yaptım 10 gün adet olmadım gecikmemden 5 gün sonra test yaptım 0/100 çıktı 3 gün sonra regl oldum acaba tekrar test yapmam gerekiyor mu

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhaba, regl olduysanız hamile olamazsınız. Ancak regl kanamasını implantasyon kanamasıyla karıştırıyor olabilirsiniz. Kanamanız lekelenme şeklinde değil de normal adet kanaması şeklindeyse test yaptırmanıza gerek yok.

 6. Selma Cevapla

  Merhaba 2 gün önce test yaptım referans aralıgı 0.0 değer ise 1.20 göründü ancak bugün yıne test yaptım referans aralıgı 0-5,3 değer ise 0.100 çıktı bu değer artar mı gebelik varmıdır acaba

 7. Burcu Cevapla

  Merhaba adetim iki gün geçti <0,100 sanırım hamile değilim yorumlara bakılırsa ama hiç sarkma olmuyordu negatif mi sizce

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhaba, 0.100 değeri ile hamilelik testinizin negatif olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ilerleyen günlerde de adet olmazsanız hcg değeri zamanla yükseldiğinden tekrar test yaptırmanızda fayda var.

 8. Ecem Cevapla

  Merhabalar 1.5aydır regl olmuyorum bugün kan testi yaptırdım0.100 çıktı 10 gün öncede gebeklik testi yaptım negatif çıktı sonucum pozitif olduğumu mu gösteriyor

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhaba, aşılama ile döllenmiş yumurta 5-6 gün içerisinde rahim duvarına tutunur. Siz 12 gün geçtiğini söylüyorsunuz. Bu konuda doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

 9. Pelin Cevapla

  Merhaba 2bucuk ay önce bir ilişkim oldu. Geçen ay Karnımda şişlik ve sertlikten kadın doğuma gittim kist olduğunu regl bitiminde tekrar gel dedi. Regl bittiğinde gittiğimde ultrasonda Kİ doktor en son ne zaman regl olduğumu sordu bende bitip geldiğimi söyledim. Kistimin kaybolduğunu söyledi. Neden regl tarihimi sormuş olabilir ? Beta hcg <0.100 yazıyor doktor bunun hakkında bir sey demedi. Bu ayda regl oldum ama karın sertliği şişliği hala devam ediyor. Hamilelik yok değil mi ?

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhaba, doktorunuz regl tarihinizi baz alarak yumurtalama döneminizi hesaplamış olabilir. Regl tarihiniz ile birçok farklı durumu hesaplayabilir. Herhangi bir sorun olsaydı size belirtirdi. Beta hcg sonucunuza göre hamile değilsiniz.

 10. Aleyna Cevapla

  Merhabalar reglim bu ay 1.5 gün sürdü normalde 1 hafta sürer bel ağrım ve idrarda yanma şikayetimde olduğu için doktora gittim test sonucum <0,200 çıktı negatif mi oluyor

 11. .. Cevapla

  Merhabalar temmuz ayinda bir hafta da 4-5 defa korunmasiz iliskiye girdik esimle duzensiz bir adetim var ama son zamanlarda duzelmisti tahminime gore agustos 1 de olmam gerekiyordu ama geciktim kan seviyem temmuzda 0.5 cikmisti ama dun 0.100 cikti nasil artti anlamadim kan gelince pembe renginde adetten farkli geldi ne oldugunu anlamiyorum kan degerlerimi herhangi bjr doktora ayak.uzeri gosterdigimde sen adet olursun bekle dedi alay eder.gibi guldu ama yerlesme kanim geliyor bir kac gundur de yardimci.plursaniz sevinirim

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhabalar, test sonucunuz hamile olmadığınızı gösteriyor. Adet gecikmesi kadınlarda dönem dönem yaşanabilecek bir durumdur, stres vb. birçok etki buna neden olabilir.

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Beta hcg 0.100 değeri ile 5 değerine kadar olan değerlerde gebelik var diyemeyiz. Birkaç gün içerisinde tekrar test yaptırın, değerleriniz yükseliyorsa gebelik olduğunu söyleyebiliriz.

 12. Gülnihal Cevapla

  Merhaba benim total hcg değerim 0.100 çıktı ne anlma geliyor beta hcg ve total hcg arasındaki fark nedir ? Total hcg 0.100 hamile değilim diyebilir miyiz

 13. Canan Cevapla

  Hocam 22.12.2021 tarihinde test verdim 0.1 çıktı daha sonra regle oldum bittikten 2 gün sonra tekrar verdim 0.100 çıktı sizce gebe olmam mümkün mü

  1. Canan Cevapla

   Hocam 22.11.22 tarihinde test verdim BETA HCG (İDRAR )sonuç 0.1 çıktı daha sonra ayın 03.01.2023 tarihinde regle oldum reglem bittikten sonra 3-4 gün sonra tekrar beta hcg ( TOTAL HCG ) testi verdim 09.01.23 tarihinde şimdi ise sonuç 0.100 çıktı sanki yükseliyor gibi mi gebe olma ihtimalim var mı ?

   1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

    Merhaba, total hcg testi ile beta hcg testi aynı testlerdir. Değerlere gelecek olursak; 0.1 değeri ile 0.100 değeri aynı değerdir. Hamile olmadığınızı söyleyebiliriz.

 14. Çiğdem Cevapla

  Merhabalar ocak 27-29 aralığında regl olmam gerekiyordu olmadı bekledim uzun zaman geçti 8 şubatta bcg kan verdim sonucu değerler normal yazıyor. Referans aralığı <7 değerde <0.100 mlu/ml yazıyor hamile değilim evet zaten baya geciktiği için reglim durumumu anlattım bekarımda hiç cinsel ilişkimde olmadı buna rağmen hormonlarıma bakmayıp hamilelik için kan istediğine şaşırdım değerler normal yazıyor yeşil tikle eğer bu hamilelik için yapılan testse eğer neden değer normal yazıyor olumsuz bir şey yazması gerekmiyor muydu?

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhabalar, doktorunuz sağlık probleminizin olup olmadığını değerlendirmek için de bu testi yaptırmış olabilir. Bu testin anormal sonuçları ile yumurtalık kanseri tespiti de yapılabiliyor. Sonuçlarınız gayet normal, endişelenecek bir durum yok.

 15. Seher Gökengin Cevapla

  Test yaptım silik çıktı kan verdim önce <0.100 çıktı sonra yine kan verdim 0.11 çıktı adetim 8gun geçti ben hala adet olmadım ve bel kasık ağrılarım var

  1. hamilelikbelirti Yazar Cevapla

   Merhabalar, buradan pek yorum yapamayız maalesef. Test sonucunuza göre hamilelik olmadığınızı söyleyebilirim. Fakat emin olamıyorsanız tekrardan test yaptırmanızda ve doktorunuza danışmanızda fayda var.

 16. N.u Cevapla

  Merhaba hcg testim 5 gün önce 0.2 çıktı bugün tekrar yaptırdım 0.100 çıktı 1 ay regl gecikti acaba gebelik varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir