Normal Adet Oldum Ama Hamileyim – Adet Dönemi ve Hamilelik

Adet Oldum Ama Hamileyim - Hamilelikte Kanama Nedenleri

Normal adet oldum ama hamileyim diyor ve neden adet olduğunuzu anlamaya çalışıyorsanız sizi aydınlatacak bilgiler bu makalemizde okuyabilirsiniz! Hamilelikte adet olunur mu? Hamilelikte karşılaşılan kanamaların dönem dönem nedenleri ve hamilelikte karşılaşılan kanamalarla ilgili bilinmesi gereken bilgiler…

Adet Oldum Ama Hamileyim

Normal adet oldum ama hamileyim diyor ve hamilelikte adet olunabilir mi? sorusuna yanıt arıyorsanız, kısa cevap verelim, hayır. Halk arasındaki tüm iddialara rağmen hamileyken adet görmek mümkün değildir.

Bunun yerine, hamileliğin erken döneminde genellikle açık pembe veya koyu kahverengi olan “lekelenme” yaşayabilirsiniz.

Genel bir kural olarak, bir pedi veya tamponu dolduracak kadar kanama varsa, bu muhtemelen hamile olmadığınızın bir işaretidir. Hamilelik testinizin sonucu pozitifse ve aynı zamanda şiddetli kanamanız varsa, bir doktora giderek tıbbi yardım alın.

Hamile olduğunuzdan emin değilseniz hamilelik belirtileri nelerdir makalemizi okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Adet Dönemi ve Hamilelik

Normal adet oldum ama hamileyim sorusunu soruyorsanız hamilelikte kanama nedenleri sorusunun yanıtını arıyorsunuz demektir.
Hamilelikte adet görülmez. Hamilelikte kanamalar meydana gelebilir.

Adet döneminiz her ay bir yumurtanın döllenememesiyle gerçekleşir. Yumurtalar yumurtalıktan ayda bir kez salınır. Döllenemediklerinde yumurta rahimden dışarı çıkarak vajinaya dökülür.

“Normal” bir regl döneminde kanamanın rengi çoğunlukla açıktan başlar, ardından koyulaşır ve daha koyu kırmızı olur. Ayrıca döngünün sonuna doğru renk ve miktar olarak açılır.

Adet olma ve hamile kalma arasındaki farklar net olmalıdır: Hamile kaldığınızda artık adet olamazsınız. Ancak bu durum her zaman net değildir.

Kimi insanlar hamileyken adet olduğunu iddia ediyor. Bu komplo teorilerinin bir kısmını sosyal medya ve bloglar oluşturuyor.

Kanama bir uyarı işaretidir, ancak kötü bir durum olması beklenmez. Genellikle kadınlar ilk üç aylık süreçte lekelenme yaşadıktan sonra bebeğinin sağlığı etkilenmeyip olması gerektiği gibi devam eder. Hamilelik sürecinde kanamanız normal adet kanaması değildir, başka bir durumla ilgilidir. Sonuçta, adetler sadece hamile olmadığınızda gerçekleşir. 

İlk Üç Aylık Hamilelik Döneminde Kanamanın Nedenleriİki Aylık Hamilelikte Kanama Neden Olur?

Normal adet oldum ama hamileyim sorusunun detaylı cevabı hamilelik dönemi kanamaları nedenleri ile daha net anlaşılır. İki aylık hamilelikte kanama neden olur? İlk üç aylık dönemde kanamanın bazı nedenleri şunlardır:

implantasyon Kanaması

implantasyon kanaması, hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelir. Bu aşamada, muhtemelen henüz bir hamilelik testi yaptırmamışsınızdır. implantasyon kanaması, döllenmiş yumurta rahme (uterus) yerleştiğinde, çoğunlukla adetinizin beklendiği zaman sürecinde meydana gelir.

implantasyon kanaması bazen regl kanamasıyla karıştırılır, ancak implantasyon sürecinde kanama genellikle az veya yalnızca lekelenme şeklinde görülür.

Hamilelikten kısa bir süre sonra, rahim ağzı değişikliklerinden dolayı da lekelenme gözlemleyebilirsiniz. Bir enfeksiyon durumu oluşmadıkça, bu durum genellikle endişelenilecek bir durum değildir.

İki aylık hamilelik döneminde kanama neden olur sorusuna karşılık daha detaylı cevap vermek için diğer nedenleri de incelemek gerekir.

Hamilelik Döneminde Kanama Diğer Nedenleri

Acil bir tıbbi soruna işaret edebilecek diğer erken kanama türleri:

Bunlara ayrıca bu belirtiler de eşlik edebilir:

 • şiddetli kramplar veya karın ağrısı
 • sırt ağrısı
 • bayılma veya bilinç kaybı
 • yorgunluk
 • omuz ağrısı
 • ateş
 • vajinal akıntı değişiklikleri
 • kontrol edilemeyen mide bulantısı ve kusma

Hamilelikte Kanama, lekelenmenin aksine çok daha ağırdır. Daha çok normal bir adet dönemine benzeyen sancılı bir süreçtir.

İkinci ve Üçüncü Trimesterde Kanama Nedenleri

İlk üç aylık süreç sonrasındaki kanamalar genellikle tıbbi müdahale gerektirmektedir. İkinci ve üçüncü trimesterde kanamanın az veya yoğun olmasına bakılmaksızın, başka belirtiler olsun veya olmasın, doktorunuzla acil bir görüşme yapmanız gerekmektedir.

Hamileliğin geri kalan sürecinde sıklıkla karşılaşılan kanama nedenleri şunlardır:

 • vadeli veya erken doğum
 • düşük
 • plasenta previa (aşağıda açıklanmıştır)
 • plasental abruption (aşağıda açıklanmıştır)
 • rahim yırtılması (nadir)
 • vasa previa (nadir)

Erken Doğum

37 haftadan önce gerçekleşen bir doğum Erken doğum olarak adlandırılır. Erken doğum gerçekleşmeden önce, bazı kadınlar bir adet dönemine benzer semptomların yanı sıra yoğun miktarda mukus akıntısı yaşarlar.

Erken doğumda kramplarda gerçekleşebilirken kasılmalara da sebep olur. Erken doğumun belirtileri şunlardır:

 • sırt ağrısı
 • vajinada bir basınç hissi
 • akıntıdaki değişiklikler

Plasenta previa

Plasenta previa, plasenta rahim içinde aşağıya doğru implante edildiğinde ve rahim ağzına fazla yakınlaştığında veya onu kapattığında gerçekleşir. Kanamalara yol açar, ancak başka semptom yoktur. Plasenta previa, doğum sancılarını artırabilir ve doğacak bebeğin hayatını riske atabilir.

Plasental abrupsiyon

Plasental abruption, genellikle hamileliğin son birkaç ayında ortaya çıkar. Plasenta rahimden ayrılır ve sıklıkla yoğun kanamaya, şiddetli mide ağrısına ve kramplara sebep olur. Yüksek tansiyon gibi bazı sağlık durumları, plasentanın kesilmesi riskini artırabilir.

Rahim yırtılması

Rahim yırtılması, rahim kasının ayrılması veya yırtılması durumu ile gerçekleşir. Rahim yırtılması, kontrolsüz kanamaya sebep olabilir. Genellikle geçmişte sezaryen doğum yapmış olanlarda karşılaşılır. Bu tür yırtıklar nadiren karşılaşılsa da rahim boyunca eski yara izlerinde gerçekleşir.

Hamileliğin son bölümünde meydana gelen durumların çoğu, kanamaya ve bir adet dönemine benzer diğer semptomlara neden olur. Normal adet oldum ama hamileyim diyorsanız büyük ihtimal yanılıyorsunuz. Bu kanamalar gerçekten adet görmek değildir.

Normal Adet Oldum Ama Hamileyim Sorunuza Son Sözler

Normal adet oldum ama hamileyim sorunuzu detaylıca cevaplamaya gayret ettik. Ancak bir kez daha belirtelim, hamileyken adet görmek mümkün değildir. Bununla birlikte, ilk üç aylık dönemde bir adet dönemine benzer semptomlar yaşayabilirsiniz. Bunlar kısaca şunları içerir:

 • vajinal kanama (hafif ve kısa süreli)
 • yorgunluk
 • sinirlilik / gerginlik
 • hafif derecede kramp
 • bel ağrısı

Üstte sıralanan semptomlardan herhangi birinin düzeyi şiddetliyse veya geçmiyorsa, gebeliğin ikinci veya üçüncü üç aylık dönemindeyseniz ya da her ikisi de geçerliyse, doktorunuzla görüşüp tıbbi destek talebinde bulunun.

Kimi durumlarda kanamanın tıbbi bir acil durumun işareti olup olmadığını anlamak zordur. Genel bir kural ve son söz olarak hamileyken adet oldum , adet oldum ama hamileyim diye düşünüyorsanız, hamileliğin herhangi bir aşamasında kanamanız varsa, hemen doktorunuzla görüşün.