Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Doğru?

limonla hamilelik testi - Limonla hamilelik testi nasıl yapılır sorusunu yanıtlarken ne zaman yapılacağını ve limonla hamilelik testinin ne kadar doğru olduğunu açıkladık.

Limonla hamilelik testi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Herhangi bir test kiti almadan ya da kan vererek hamilelik testi yaptırmadan evde rahat bir şekilde limonla gebelik testi yapabilir ve anlatacağımız bilgilerle test sonucunun ne kadar doğru olduğunu anlayabileceksiniz. Gelin şimdi limonla hamilelik testi ne zaman ve nasıl yapılır sizlere aktaralım.

Limonla Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Limonla hamilelik testi cinsel ilişkiden hemen sonra yapılmaz. Hamile kalındığının göstergesi olan vücutta HCG hormonunun salınması gerekir. Hamile kaldıktan sonra vücuttaki HCG hormonu miktarı zamanla artmaya başlar. Bu durumda adetin gecikmesinden 10 gün sonra herhangi bir zamanda limonla hamilelik testi yapılabilir. Bir kadın hamile kaldıysa, yaklaşık 10 gün sonra, bu hormonun seviyesi vücutta yükselmeye başlar ve bu da evde yapılan bir hamilelik testinin doğru sonucunu verebilir.

İlgili: Beta hcg hormonu hakkında bilgilenmek için => Beta Hcg Ne Demek adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Limonla hamilelik testi azda olsa hala daha kullanılan bir yöntemdir, peki limonla hamilelik testi nasıl yapılır? Bu yöntemi kullanarak, evde hamile kalma olasılığınızı kolaylıkla öğrenmeniz mümkündür. Limonla hamilelik testi için gerekenler

 • Bir bardak veya kap
 • Bir limon
 • Sabahki ilk idrar

Evde Limonla Gebelik Testi Nasıl Yapılır:

 • Her şeyden önce, sabah ilk idrarınızı bir bardak veya kaba yapın
 • Şimdi bu bardaktaki idrarınızın üzerine limonu kesip sıkın
 • Bundan sonra kimyasal reaksiyon için birkaç dakika bekleyin.

Gelelim limonla gebelik testinin sonucunu nasıl kontrol edeceğimize.

Limonla Hamilelik Testi Sonucu Nasıl Anlaşılır?

Limonla hamilelik testi sonucu nasıl anlaşılır, aşağıda size anlatıyoruz.

Pozitif Sonuç: İdrarda tortular ya da minik parçalar kabın dibine çökerse, idrarda bulanıklık ve aşırı köpürme olursa hamile olduğunuz anlamına gelmektedir.

Negatif Sonuç: Tortular ve minik parçalar idrarın yüzeyinde kalırsa, dibe çökmezse ve bulanıklık olmaz ilk hali gibi kalırsa hamile olmadığınız anlamına gelir.

Limonla yapılan hamilelik testinin sonuçlarını öğrendiniz. Şimdi bu testin ne kadar doğru olduğunu veya sonucunun ne kadar doğru olduğunu açıklayalım.

Limonla Hamilelik Testi Sonucu Ne Kadar Doğru?

Limonla gebelik testinde doğruluğunu kanıtlamış herhangi bir bilimsel araştırma mevcut değildir. Ancak limonla hamilelik test sonucunun net olarak yanlış olduğuna dair bir kanıt da yok.

Bazı kadınların bu testin sonuçlarını doğru aldığı, bazılarının ise doğru bir sonuç almadığı söyleniyor. Bazen ilk sonucun negatif olduğu ve ikinci test sonucunun pozitif olduğu durumlar olabilir. Bu durumda gebelik testi sonucunun doğruluğunun yüzde 50’ye kadar çıkabileceği söylenebilir.

Buna rağmen, hamileliği tespit etmek için ülkenin birçok yerinde limonla hamilelik testleri yapılmaktadır. Bu hamileliği tespit etme yöntemi kolay ve zararsızdır. Bununla birlikte, kesin olarak hamileliği doğrulamak için bir hamilelik kiti satın almanız veya doktora gitmeniz ve test yaptırmanız gerekir.

Test sonucunun doğruluğundan şüpheniz varsa hamilelik testi için doktora başvurmak için doğru zamanın ne olduğunu da sizlere aktaralım.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Limon testini evde yaptıktan sonra bile herhangi bir ikilem ve şüpheniz varsa doktora başvurunuz. Özellikle sonucun negatif çıktığı ancak gebelik belirtilerinin sürekli görüldüğü durumlarda. Bu, kadının anne olup olmayacağına açıklık getirecektir. Bu durumda hiçbir ikilem veya şüphe olmamalıdır. Yaşadığınızda bir doktora görünmeniz gereken bazı belirtiler hakkında size bilgi verelim.

 • Adet Olmamak / Adet Gecikmesi
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Özellikle geceleri sık idrara çıkma
 • Göğüs hassasiyeti
 • Ruhsal olarak dengesizlik
 • Halsizlik

Bu eski hamilelik testi hakkında bilgi sahibi oldunuz. Bu test sonucuna sıkı sıkıya bağlı kalmayın. Bunu söylüyoruz çünkü bu hamilelik testinin sonuçları yüzde 100 doğru değil. Bu yüzden tamamen ona bağlı kalmak doğru olmaz. Kan testi en doğru sonucu verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.