Hamilelikte Burun Tıkanıklığı *2022 Ne İyi Gelir?

hamilelikte burun tikanikligi - Hamilelikte burun tıkanıklığı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Hamilelikte burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna rahatlatacak bilgiler detaylarıyla bu makalede.

Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşamak anne adayları için oldukça rahatsız edici bir durum olabilir. Hamilelikte bu tıkanıklıkla sıklıkla karşılaşılır. Daha anne olmamışken, beşikte bebek ağlamazken geceleri uykusuzluğa kadar yol açan baş ağrılarına sebep olan hamilelikte burun tıkanıklığına ne iyi gelir açıklayalım.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Hamilelikte burun tıkanıklığı hamilelik döneminde 6 hafta kadar sürebilen ve alerji veya enfeksiyondan kaynaklanmayan bir burun tıkanıklığıdır. Hamilelik nezlesi ya da hamilelik riniti olarak da adlandırılır.

Burun tıkanıklığı hamileliğin ilerleyen dönemlerinde daha da kötüye gitme eğilimdedir ve doğumdan sonraki iki hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Hamilelikte burun tıkanıklığı bazen soğuk algınlığı, grip, alerji, sinüzit veya COVID-19 ile karıştırılır, ancak bu tıkanıklık genellikle ateşlenme veya burun ve göz kaşıntısı gibi başka semptomlara neden olur. Nemlendirici kullanmak ve düzenli egzersiz yapmak gibi birçok etkili tedavi seçeneği vardır.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte burun tıkanıklığı endişeye, konsantrasyon güçlüğüne ve baş ağrısına yol açabilir ve bunların hepsi kendinizi mutsuz hissetmenize neden olabilir. Neyse ki, gece uyurken egzersiz yapmak ve başınızı kaldırmak da dahil olmak üzere hamilelikte burun tıkanıklığına kesin çözüm olan ve hamilelikte burun tıkanıklığına iyi gelen birçok doğal yol vardır:

 • Hamilelikte burun tıkanıklığına iyi gelen en iyi yol sportif egzersizler yapmaktır. (Hava kirliliğinin çok olduğu günlerde açık havada egzersiz yapmayın, çünkü bu burun tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir.) Egzersiz ayrıca hamilelikte kilo alımınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir ve bu da burun tıkanıklığını en aza indirmeye yardımcı olabilir.
 • Dinlenmek veya uyumak için uzanırken başınızı ekstra yastıklarla yükseltin, bu da hamilelik nezlesini hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Bol sıvı tüketin, susuz kalmayın. Sadece bol su tüketin (lezzet katmak için suya meyve dilimleri ekleyebilirsiniz) ve meyve suyu ve soda gibi şekerli/asitli içecekleri en aza indirmeye çalışın.
 • Ilık bir duş alın ve buharlı banyoda oyalanın. Buhar yatıştırıcıdır ve tıkanıklığı geçici olarak giderir.
 • Bir bezi sıcak suyla ıslatın, yüzünüze tutun ve nefes alın.
 • Burnunuzu temizlemek için günde üç ila dört kez tuzlu burun damlası veya tuzlu burun spreyi kullanmayı deneyin. Eczanelerde satılırlar veya evde 1 bardak ılık su, 1/2 çay kaşığı tuz ve bir tutam kabartma tozu kullanarak tuzlu su çözeltisi yapabilirsiniz.
 • Geceleri, burun kanallarınızı genişleten ve nefes almayı kolaylaştıran burun köprüsüne, yerel eczanenizde reçetesiz satılan burun bantları uygulayın.
 • Havayı nemlendirmek için uyurken yatak odanızda bir nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanın. (Nemlendiricinizle birlikte gelen temizleme talimatlarını zamanla uygulayın, çünkü bakteri üretebilir.)
 • Sigara dumanından ve semptomlarınızı tetikliyor gibi görünen diğer olası tahriş edici maddelerden kaçının.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Mı Yoksa Başka Bir Hastalık Mı Yaşıyorsunuz?

hamilelikte burun tıkanıklığı düşünen kadın

Hamilelikte burun tıkanıklığında tek semptomunuz tıkanıklık ve burun akıntısıysa, muhtemelen hamilelik nezlesi (hamilelik riniti) yaşıyorsunuz. Diğer semptomlar, aşağıdakiler gibi başka bir durumu gösterebilir:

 • Alerjik Nezle: Hamilelik sırasında burun tıkanıklığınızın nedeni alerjilerse, neredeyse her zaman hapşırma ve/veya gözlerde, burunda veya boğazda kaşıntı yaşarsınız. Önceden var olan alerjilerin hamilelik sırasında tahmin edilemez olduğunu ve iyileşebileceğini veya kötüleşebileceğini unutmayın. Ayrıca hamilelik sırasında ilk kez alerji yaşayabilirsiniz.
 • Soğuk algınlığı veya grip: Burun tıkanıklığının yanı sıra hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı, hafif ağrı ve sızılar, şişmiş bezler, kas veya vücut ağrıları veya ateşiniz varsa, hamilelik rinitinden çok soğuk algınlığı veya grip olma olasılığınız daha yüksektir .
 • Sinüzit: Burun tıkanıklığına neden olan bakteriyel enfeksiyonlar sinüzite yani sinüs enfeksiyonuna neden olabilir. Sinüzit ile, genellikle ateş, baş ağrısı, yeşil veya sarı mukus, yüzde ağrı veya basınç (öne eğildiğinizde daha kötü hissedebilir), üst çenede bir ağrı veya koku alma duyusunda azalma gibi tıkanıklığın ötesinde başka semptomlar yaşarsınız . .
 • COVID-19: COVID-19 hamilelikte burun tıkanıklığına neden olabilse de, ateş, öksürük ve yorgunluk yaşamanız daha olasıdır. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, hamile kadınların ciddi COVID-19 komplikasyonları açısından daha büyük risk altında olmalarına rağmen, aslında COVID-19 semptomları yaşama olasılıklarının daha düşük olabileceğini öne sürüyor. Sonuç: Yalnızca tıkanıklık yaşıyorsanız COVID-19’a sahip olmanız pek olası olmasa da virüsü diğer koşullardan ayırmak zor olabilir – bu nedenle endişeleriniz varsa test yaptırın.

Tabii ki, hamilelik sırasında tıkanıklığınıza neyin neden olduğunu her zaman anlamayabilirsiniz ve bu tıkanıklığın birden fazla nedeni olabilir. Örneğin, alerjiniz ve hamilelik rinitiniz olabilir.

İlginizi Çekebilecek Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.