Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır *2022 Güncel Bilgi

parmakla hamilelik testi min - Parmakla hamilelik testi nasıl yapılır sorusunun yanıtını ve bu testi yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken detayları sizlerle paylaştık.

Parmakla hamilelik testi yapılırken rahim ağzı (serviks) kontrol edilir. Rahim ağzı hamilelik sürecinde ve özellikle en çok doğum yapmaya yakın genişlemektedir. Parmakla hamilelik testi yaparken rahim ağzının konumu ve genişliği size birçok bilgiyi verecektir. Parmakla hamile olup olmadığınızı nasıl anlayacağınız ve bu testi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bilgiler makalenin devamında yer alıyor. Mutlaka göz atmalısınız.

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Parmakla hamilelik testi yapmaya başlamadan önce kendi vücudunuzu kontrol etme konusunda gergin olmamalısınız. Bu nedenle önce rahat olduğunuzdan ve rahminizi kontrol etmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Parmakla hamilelik testi yaparak rahim ağzınızın konumunun farkında olmak size kendi vücudunuz hakkında önemli bilgiler sağlayacaktır.

1. Ellerinizi Güzelce Yıkayıp Dezenfekte Edin!

Parmakla hamilelik testi yaparken parmaklarınızı vajinanızın içerisine sokacağınız için ellerinizin son derece temiz olduğundan emin olmalısınız. Vajinanıza mikrop ve bakteri sokmak enfeksiyon kapmanıza neden olur ve bu da başınızı ağrıtacak önemli hastalıklara yol açabilir.

Vajinal mantar (maya enfeksiyonu) gibi vajinanızda veya vücudunuzda herhangi bir enfeksiyon/hastalık varsa parmakla hamilelik testi yapmayı denemeyin! Bu durum var olan hastalığınızın derecesini artırabilir veya daha farklı hastalıklara yol açabilir, buna çok dikkat edin.

2. Rahat Bir Pozisyon Bulun

Parmakla hamilelik testi yaparken vajinanızın geniş olduğu bir pozisyonda durmanız gerekmekte. Rahat edebileceğiniz bir çömelme pozisyonu alarak kendinizi çok kasmadığınız ve vajinanıza erişebilir bir konumda olmanız size kolaylık sağlayacaktır. Elle hamilelik testi yaparken banyo zemininde bir el aynası üzerinden bir çömelme pozisyonunun en kolayı olduğunu düşünüyorum çünkü vajinayla ilgili her şeyi bir kerede kontrol edebilmeniz mümkündür.

3. Parmakla Hamilelik Testine Başlama Zamanı

Parmakla hamilelik testinin bu kısmında acele etmeyin! Kendinize karşı nazik olun ve işaret parmağınızı veya orta parmağınız yavaşça vajinanızın içine girebildiği kadar sokun. Parmağınızın tamamının girdiğinden emin olduktan sonra vajinanızın içerisinde gezdirin. Yeni başlıyorsanız, alışması birkaç dakika sürebilir. Acı çekmediğiniz veya rahatsız olmadığınız sürece, olağandışı hissettiren (örneğin sert bir cisim) bir şeyle karşılaşana kadar orada parmağını gezdirmenin bir sakıncası yok. Bu senin serviksin!

parmakla hamilelik testinde rahim ağzının yeri rahim ağzı konumu

Parmakla Hamile Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Parmakla hamilelik testi yaparken rahim ağzını kontrol etmek en etkili yöntemdir. Hamilelikte vücut bir bebeği barındırmaya hazırlanırken, hamileliğin gerçekleşmesine izin vermek için değişmeye ve hafifçe hareket etmeye başlar. Rahim ağzı yukarı doğru hareket ederek, hafifçe açılır ve yumuşamaya başlar. Bu değişiklikleri oldukça net bir şekilde parmağınızla hissedebilirsiniz. Rahim ağzı açıldığında parmağınız rahat bir şekilde hareket edebilir ve elinize sert bir cisim gelmez. Bu durum hamile olduğunuzun bir göstergesidir.

Hamile olmadığınızda ise parmakla hamilelik testinde parmağınıza sert bir cisim olarak rahim ağzı değebilir. Hamile değilken veya adet olacakken rahim ağzı aşağıya doğru inmektedir. Bu nedenle rahim ağzına değmeniz daha kolay olacaktır. Rahim ağzınıza değebiliyorsanız hamile değilsiniz. Daha da emin olmak için Hamilelik Belirtileri makalemizi okuyabilirsiniz.

Parmakla Hamilelik Testi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Parmakla hamilelik testi yapmak zor olmasa da rahim ağzını kontrol etmeden önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken önemli detaylar var. Parmakla yaptığınız testiniz bazı durumlarda doğru olmayabilir. Bu durumlarda vücudunuzun size neyi, nasıl ve neden yaptığına dair dikkat etmeniz gereken bilgileri aşağıda sıraladık.

1. Bazen Rahim Ağzı Tamamen Kapalı Olmaz

Daha önce hamile kalmış kadınların bazılarında doğum yaptıktan sonra sürekli olarak rahim ağzı açık kalabilir. Ancak bu durum parmakla hamilelik testi yapamayacağınız anlamına gelmez. Parmakla test yapmadan önce sık sık rahim ağzınızı kontrol ederek kendi vücudunuzu tanıyabilir ve parmakla hamilelik testi yaptığınızda rahim ağzınızın yerinin değiştiğini veya daha da genişlediğini ve sertleşip, yumuşadığını farkedebilirsiniz.

2. Cinsel Uyarılma Her Şeyi Değiştirir

Seksten sonra veya seks sırasında rahim ağzını kontrol etmek size asla doğru bir sonuç vermeyecektir. Vücudunuz seks sırasında veya uyarıldığında değişir ve rahim ağzınız hareket eder, bu nedenle seksten sonra parmakla hamilelik testi yapmadan önce birkaç saat bekleyin. Hormonlarınıza ve vücudunuza rahatlaması için zaman tanıyın.

3. Rahim Ağzı Doğumdan 3 Hafta Önce Genişleyebilir

Elle hamilelik testi ile yalnızca hamileliği değil hamileyseniz doğum zamanını da öğrenebilirsiniz. Doğuma ne zaman gireceğiniz konusunda erken bir uyarı almayı umuyorsanız, rahim ağzınıza güvenmeyin. Gerçek doğum süreci başlamadan önce haftalarca 3 santimetreye kadar genişlemiş olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.