7 Günde Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

7 gunde hamilelik belirtileri - 7 günde hamilelik belirtileri bazı kadınlarda görülmezken, bazılarında yorgunluk, göğüs hassasiyeti ve hafif kramplar gibi belirtiler yaşanabilir.

7 günde hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişim göstermektedir. 7 günde hamilelik belirtilerinde karın ağrısı ve kasık ağrısına sık sık rastlanmaktadır. Karın ağrısı ve kasık ağrısı gibi belirtiler bazı kadınlarda görülmezken mide bulantısı, yorgunluk ve göğüs hassasiyeti gibi belirtiler yaşanabilir. Doktorlar 7 günde hamilelik belirtilerini ele alırken geçirilen son adet dönemini ele alarak hesaplama yaparlar. En son adet olduğunuz tarihin ilk gününden yani adet gününüzün başlangıcından itibaren hamileliğin 7 gününü ölçümler. 

7 günde hamilelik belirtilerini anlattığımız bu makalede hamileliğin ilk haftalarında hissedilenlerden de bahsediyor olacağız. Şunu da açıklığa kavuşturmak isteriz; adet olacağınız günün geçmesi ve hala adet olmamış olmanız genellikle erken hamilelik belirtisidir.

7 Günde Hamilelik Belirtileri

7 günde hamilelik belirtileri her anne adayında farklılık gösterebileceği gibi kesinlik bir durumu yoktur. Cinsel ilişkiden sonra 7 günde hamilelik belirtilerini direkt olarak hamileliğe bağlayamazsınız. Kesin ve net bir şekilde emin olmak için test yaptırmanız gerekmektedir. Hamileliğin ilk haftalarında hissedilenler ve 7 günde hamilelik belirtileri şunlardır:

Burada yazan belirtilerin tamamı hamileliğe özgü değildir. Başka durumlardan dolayı da bu belirtileri (örn: yorgunluk, şişkinlik) sergiliyor olabilirsiniz. Bu belirtileri biraz daha detaylandırarak ele alalım ve akıllardaki soru işaretlerini giderelim.

Karın Ağrısı

7 günde hamilelik belirtileri karın ağrısı yaşanması sık rastlanan bir durumdur. En kaba tabiriyle anlatacak olursak; bebeğin anne karnında oluşarak karında yer edinmeye çalışmasıyla karın ağrıları yaşanabilir. Karın ağrıları çok şiddetli bir ağrı olmamakla birlikte karıncalanma ve batma hissi olarak hissedilebilir. Hamileliğin ilk 7 gününde gerçekleşen bu karın ağrıları ara sıra gelen ve birkaç gün süren rahatsızlık olarak hissedilebilir.

Kanama

Kanama gerçekleşmesi hamileliğin erken belirtilerinden biridir. Fakat bu kanamalar adet dönemi kanamalarına benzemez. Bu kanamalar genellikle tek bir kan lekesini veya az miktarda pembe akıntıyı içeren hafif çaplı bir kanamadır. Bu kanamaya implantasyon kanaması denir. Kanama durumu birkaç saat veya birkaç gün sürebilir.

İmplantasyon kanaması adet dönemi ile sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Adet Dönemi ve Hamilelik adlı yazımızı okuyarak yaşadığınız kanamaların hamilelik belirtisi mi yoksa adet kanaması mı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kasık Ağrısı

7 günde hamilelik belirtileri kasık ağrısını neredeyse her hamile adayı yaşamaktadır. Kasık ağrısı genellikle normal bir durum olarak görülür. Ancak kasık ağrınız çok şiddetli düzeydeyse doktora gitmeniz gerekmektedir. Kasık ağrısı çok şiddetli derecede yaşandığında boş gebelik yaşanması veya idrarda enfeksiyon bulunma ihtimali oldukça yüksektir.

Göğüslerde Hassasiyet

Göğüsleriniz ilk 7 gün içerisinde bazı değişikliğe uğrayabilir ve göğüsleriniz hassaslaşarak acımaya başlar. Genellikle karşılaşılan bu durumda göğüslerde şişkinlik, göğüslerdeki damarların belirginleşmesi gözlemlenen bir durumdur. İlk zamanlar göğüslerinizde karıncalanma hissi yaşamanızda normaldir.

Ruh Hali Değişiklikleri

Ruh hali değişiklikleri ilk 7 günde her kadında gerçekleşmeyebilir. Genellikle hamileliğin ilerleyen aşamalarında yoğunluğu artan ve karşılaşılan bir durumdur. Ancak ilk 7 günde hamilelik belirtisi olarak da görebiliriz. Bir an mutluyken birkaç dakika sonra mutsuz ve huzursuz olabilirsiniz. Tek dileğimiz kendinizi üzmemeniz.

Mide Bulantısı

İlk 7 gün içerisinde mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bu durum çok aşırıya kaçmamaktadır. Yani sizi çok rahatsız edecek derecede mideniz bulanmayacaktır. Genellikle kusma durumuda görülmez.

Sık Sık İdrara Çıkmak

İlişkinizden sonra hamileliğinizin ilk günlerinde idrara çıkma sıklığınız artabilir. Hamileliğin her döneminde görülen fakat yine kadından kadına değişkenlik gösterebilen bu semptom oldukça normaldir.

İlişkiden 7 Gün Sonra Hamilelik Belli Olur Mu?

İlişkiden 7 gün sonra hamilelik belli olurmu sorusunu soruyorsanız kısaca cevabımız hayır olacaktır. Henüz hamilelik hormonlarınız salgılanmaya başlamadığı için ilişkiden 7 gün sonra hamilelik belli olması mümkün değildir. İlişkiden 10 -14 gün sonra vücudunuzda hamilelik hormonu olan hcg değeri artmaya başladığında hamilelik durumunuz belli olabilir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

hamilelik testi

Evde Kendi Yöntemlerinizle Hamilelik Testi Yapabilirsiniz ! Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz => Hamilelik Testi

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı sorusuna cevap vermeden önce hamilelik testinden bahsedelim. Hamilelik testi, idrardaki İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG) hormonu miktarını ölçer. Bu hormon, sadece hamile olduğunuz zaman vücudunuzda salgılanmaya başlar. Yumurta bir embriyoya dönüşürken, onun etrafını çevreleyen ve sonrasında plasenta haline gelen hücreler hCG üretir. Üretilen bu hcg değerlerine göre hamilelik durumunuz belirlenir.

Erken hamilelik testi yaptırmak doğru sonuç vermeyebilir. Çünkü vücutta salgılanan hcg hormonu sürekli katlanarak artmaktadır. Bu nedenle erken yapılan hamilelik testlerinde hcg sonucu 0.100 olarak gözükür ve bunun sonucunda beta hcg 0.100 ne demek? sorusuna insanlar yanıt aramaya başlar. Sizde bu sorudaki bağlantıya tıklayarak hamilelik haftalarına göre hcg değerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzman doktorlar, adet döneminin kaçırılmasından sonra mümkün olan en erken zamanda bir hamilelik testi yaptırmanın en doğru karar olduğunu söylemektedirler. Hamilelik testi, bir kişinin doğum kontrol yöntemleri kullanmadan cinsel ilişkiye girmesinden 10 gün sonra doğru sonuç ortaya çıkarabilir. Bununla beraber, idrarda pozitif bir hamilelik testi oluşturmaya yetecek miktarda hCG olması genellikle yaklaşık 3 hafta sürmektedir.

Kişisel Bakım İpuçları

aynaya bakan hamile kadın kişisel bakım

Bebeğiniz için muhtemel olan en misafirperver ve sağlığı iyileştiren ortamı oluşturmanın şimdi tam zamanı. Zaten iyi besleniyorsan ve aktif bir yaşam tarzı sürüyorsan, bu harika.

Yaşam tarzınız biraz sağlık desteği istiyorsa, başlamak için asla çok geç değildir. Ufak çaplı değişiklikler, genel sağlığınızda ve gelecekteki hamileliğinizin sağlığında büyük bir fark yaratabilir.

Beslenmenize Dikkat Edin

hamilelikte beslenmeye dikkat etmek sağlıklı beslenmek

Besleyici yiyeceklerle dolu sağlıklı ve dengeli bir diyet, vücudunuzun, beklerken ihtiyacı olan mineralleri, vitaminleri ve besinleri sağlar. İyi beslenme size enerji verir ve hamilelikte sık karşılaşılan bazı rahatsızlıklardan korunmanıza yardımcı olur . Besleyici bir diyet aynı zamanda hamileliğinizin sağlığını iyileştirir ve gelecekteki çocuğunuzun gelişimini ve uzun vadeli sağlığını etkiler.

Bu yazımızda 7 günde hamilelik belirtilerinden bahsettik. Hamilelik belirtileri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için Hamilelik Belirtileri Nelerdir? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

=> Makaledeki 7 günde hamilelik belirtileri sizde var olanların hangi belirtiler olduğunu yorumlarda belirterek diğer arkadaşlarımızın bir fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Ping

  1. Pingback: Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? 9 Belirti Başlangıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.