Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

hamilelik belirtileri ne zaman baslar - Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabını semptomlar üzerinden inceledik. Her belirtinin başlangıç ve bitiş zamanı farklılık gösterir.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabını belirtiler üzerinden inceledik. Her belirtinin başlangıç ve bitiş zamanı farklılık gösterebileceğinden dolayı ayrı ayrı ele alıp incelemek en doğru karar olacaktır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin gerçekleşmesi, cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer. Bazı insanlar, hamilelik belirtilerini hamilelik başladıktan bir hafta sonra, döllenmiş bir yumurta rahminizin duvarına yapıştığı zaman fark ederler. Diğer insanlar, hamileliklerinin birkaç ayına kadar semptomları fark etmezler. Genellikle hamileliğin ilk belirtisi, gözden kaçan bir adet dönemidir.

Hamileliğin yaygın belirtileri mide bulantısı veya kusma ve yorgunluktur. Diğer belirtiler göğüslerde ağrı veya şişlik, baş ağrısı ve normalden daha sık işemektir. Bu makalemizde bu tarz hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabını ele aldık.

Pozitif bir gebelik testi sonucu aldınız ve şimdi belirtilerin başlamasını bekliyorsunuz. Mide bulantısı, kusma, şişkinlik, kabızlık ve yorgunluk gibi hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Woodlands, Texas’ta bir OB-GYN olan ve Mommy MD Guides’ın yazarı olan Marra Francis, her kadının farklı olduğunu söylüyor. Bazıları hamileliğin tipik erken belirtilerini asla yaşamazken, diğerleri vücutlarında ani değişiklikler hisseder. Ve önceki gebelikleri de rehber olarak kullanamazsınız; Francis, semptomların her gebelikte farklı noktalarda ortaya çıkabileceğini ekliyor.  

Size temel bir kılavuz vermek için, dokuz yaygın erken gebelik belirtilerini ve tipik başlangıç ​​zamanlarını yukarıda verdiğimiz topladık. Yine de, bu geçici programın kadından kadına değişkenlik gösterdiğini unutmayın ve herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışın. 

Göğüslerde hassasiyet

Östrojen ve progesteron artışı sayesinde sizin erken hamilelik döneminde göğüslerinizde yara ve hassaslık hissedebilirsiniz. Bu belirti genellikle hamile kaldıktan yaklaşık bir veya iki hafta sonra başlar – hatta adetinizi kaçırmadan önce!

Lekelenme ve Kramp

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Bazı kadınlar, döllenmiş yumurta rahim iç yüzeyine yerleştiğinde kramplar yaşar. Ayrıca bir gün kadar süren hafif lekelenme de fark edebilirsiniz. Bu implantasyon belirtileri, hamile kaldıktan altı ila 12 gün sonra ortaya çıkar ve birçok kadın bunları PMS ile karıştırır. İmplantasyon kanaması yaşadığınızda adet olduğunuzu düşünebilirsiniz fakat hamileyken adet olmanız mümkün değildir.

Yorgunluk

Yükselen progesteron seviyeleri ve vücudunuzun hamileliği destekleme çabası yorgunluğa neden olabilir . Enerji kaybı, gebe kaldıktan bir hafta sonra ortaya çıkar. Peki yorgunluk hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Genellikle ikinci trimesterde başlar, ancak doğuma yaklaştıkça tekrar baş gösterir.

Hamilelik Belirtileri ve Semptomlari - Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabını semptomlar üzerinden inceledik. Her belirtinin başlangıç ve bitiş zamanı farklılık gösterir.

Ruh hali

Yorgunluk kısmen başka bir rahatsız edici hamilelik semptomuna katkıda bulunabilir: beşinci hafta civarında başlayan ruh hali değişimleri. Ne yazık ki, dengesiz duygular genellikle ilk üç aylık dönem boyunca devam eder .

Şişkinlik

Pantolonunuz normalden daha sıkı mı hissettiriyor?  Genellikle gebe kalmadan hemen sonra görünen bu karın şişkinliği, için hamilelik hormonlarını suçlayın. Erken gebelik şişkinliği genellikle kadınlara PMS’yi hatırlatır. 

Mide Bulantısı

Hamile kadınların yüzde 85 kadarı, mide bulantısı (sabah bulantısı) ile ilişkili bulantı ve kusmayla uğraşır. Yeme isteksizliği ve artan koku alma duyusu belirtileri şiddetlendirebilir, ancak küçük öğünler ve diğer ev ilaçları yemek yardımcı olabilir. Mide bulantısı hamilelik belirtileri ne zaman başlar ? Sabah bulantısı, gebeliğin altı ila sekizinci haftaları arasında başlar. Yaklaşık sekiz veya dokuzuncu haftada zirveye ulaşır ve genellikle 16. haftada kaybolur.

hamilelikte mide bulantisi - Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabını semptomlar üzerinden inceledik. Her belirtinin başlangıç ve bitiş zamanı farklılık gösterir.

Sık idrara çıkma

Hamile kaldıktan yaklaşık dört ila altı hafta sonra, bazı kadınlar güçlü ve sık sık idrara çıkma dürtüsü hissederler . Hamilelik hormonu hCG’yi, büyüyen rahminizi ve ekstra kan akışını suçlayın. Bu belirti genellikle bebeğiniz rahminize baskı yaptığında üçüncü trimesterde yeniden ortaya çıkar. 

Baş ağrısı

Kan hacminin artışı, hamilelikte şiddetli baş ağrısına neden olabilir. Susuz kalmamak, bu baş ağrısı semptomunu uzak tutabilir.

hamilelikte su gelmesi - Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabını semptomlar üzerinden inceledik. Her belirtinin başlangıç ve bitiş zamanı farklılık gösterir.

Kabızlık

Hamilelik hormonları, sindirim sisteminizi yavaşlatır ve gebeliğin ikinci ila üçüncü ayında kabızlığı tetikler. Bol su içerek, lifleri diyetinize dahil ederek ve düzenli egzersiz yaparak kabızlığı kontrol edin. 

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar – Son Sözler

Hamilelik belirtileri her anne adayında farklılık göstermektedir. Bu makalede anlatılanlar sizin için kesin doğruluk sağlayacak bilgiler değildir. Yapılan bilimsel araştırmalarla da gözlemlendiği gibi bir kadında bulunan belirti başka bir kadında bulunmayabilir. Buna bağlı kalarak sizin için hamilelik belirtilerinin başlangıç ve bitiş zamanı da yine size özel olacaktır. Bu makalede anlatılanlar yol gösterici olmak amacıyla anlatılmıştır. Bu makalede anlatılanlardan yola çıkarak çoğunlukla belirtileri gözlemlerseniz ve genel semptomları göstermeye uygunsanız zaman olarak da uygun olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.