Boş Gebelik Nedir ? Belirtileri , Nedenleri ve Tedavileri

bos gebelik belirtileri nedenleri - Boş gebelik, gebelik kesesinin geliştiği ancak embriyonun oluşamadığı bir erken gebelik türüdür. Boş gebelik belirtileri, nedenleri ve daha fazlasını anlattık.

Boş Gebelik Nedir?

Boş gebelik ya da bir diğer adıyla Anembriyonik gebelik, gebelik kesesinin geliştiği fakat embriyonun oluşmadığı başarısız bir erken gebelik şeklidir. Anembriyonik gebelikte, döllenmiş bir yumurtadan bir blastokist oluşur, ancak embriyo asla gelişmez.

Boş gebelik yumurtlama ve döllenmeden sonraki birkaç hafta içinde meydana geldiğinden, birçok kadın ilk etapta hamile olduklarının farkında bile değildir.

Hamilelik testinizde pozitif bir sonuçtan birkaç gün sonra tekrar test yapıp sonucun negatif olduğunu öğrenirseniz veya ultrasondan sonra erken bir düşük teşhisi konulursa,  kafanızın karışması ve üzülmeniz çok normaldir. Boş gebeliğin belirtileri ve nedenlerini öğrenmek, özellikle de gelecekte sağlıklı bir hamilelik geçirme olasılığı çok yüksek olduğu için güven verici olabilir.

Boş gebelik belirtileri nelerdir?

Boş gebelik belirtileri ve boş gebeliğiniz bazen hamile olduğunuzu fark etmeden önce biter. Bu durum olduğunda, sadece normalden daha ağır bir adet dönemi geçirdiğinizi düşünebilirsiniz.
Boş gebelik belirtileri, hamilelik belirtileri ile aynı semptomlara sahip olabilir, örneğin: pozitif bir gebelik testi, Göğüslerde hassasiyet, kaçırılmış bir adet dönemi ,Mide bulantısı ve kusma.

Hamilelik sona erdiğinde, boş gebelik belirtileri düşük yapmayı içerebilir. Düşük yaptığınızın belirtileri:

 • vajinal lekelenme veya kanama
 • karın krampları
 • göğüs ağrısının kaybolması

Hamilelik testleri hCG seviyelerini ölçer, bu nedenle boş gebelik, dokular geçmeden önce pozitif test sonuçlarına neden olmaya devam edebilir.

Boş gebelikte mide bulantısı olur mu?

Boş gebelikte mide bulantısı olur mu sorusu boş gebelik yaşayan ve yaşama ihtimali olan kadınların hamilelik belirtisiyle karıştırdıkları ve akıllarında kalan bir sorudur. Boş gebelikte mide bulantısı olur.

Boş Gebelik Neden Olur?

Boş gebelik nedenleri, hamileliğiniz sırasında ve hamilelik öncesinde yaptığınız veya yapmadığınız hiçbir şeyden kaynaklanmaz.
Boş gebelik neden olur kesin olarak bilinmemektedir. Döllenmiş yumurta içinde meydana gelen kromozomal anormalliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu genetik ve kalitesiz bir yumurta veya spermin bir sonucu olabilir.

Boş gebelik anormal hücre bölünmesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Ne olursa olsun, vücudunuz bu anormalliği tanıdığı için hamileliği durdurur.

Eşiniz biyolojik olarak sizinle ilişkiliyse, genel popülasyondan daha fazla boş gebelik yaşama riskiniz yüksektir.

Kusurlu bir yumurta o kadar erken ortaya çıkabilir ki tanınmaz hale gelir. Bununla birlikte, bu durumun teşhisi konan birçok kadın, daha sonra sağlıklı hamilelikler geçirmeye devam eder. Boş gebeliğin en tipik olarak ilk gebeliklerde mi ortaya çıktığı yoksa bazen birden fazla kez mi meydana geldiği açık değildir. Boş gebelik yaşayan çoğu kadın, başarılı hamilelikler ve sağlıklı bebeklere sahip olmaya devam eder.

Boş Gebelik Teşhis Etmek

Normal bir hamileliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz; boş gebelik yaşayan birçok kadın, insan koryonik gonadotropin (hCG) seviyeleri artabileceği için böyle düşünüyor. Plasenta bu hormonu implantasyondan sonra üretir. Bozulmuş bir yumurta ile hCG yükselmesini sürdürebilir çünkü plasenta, bir embriyo mevcut olmadığında bile kısa bir süre büyüyebilir.

Bu nedenle, gebelik kesesinin boş olduğunu doğrulamak için, boş gebeliği teşhis etmek için genellikle bir ultrason testi gereklidir.

Boş Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur

Doğum öncesi randevu sırasında yapılan ilk ultrasonda genellikle boş kese gözlemlenir. Boş gebelik genellikle hamileliğin 8. ve 13. haftaları arasında belli olur. Fakat bazı durumlarda bu haftalık aralığı değişkenlik gösterebilir.

Boş Gebelik Tedavi Seçenekleri

boş gebelik kontrolleri doktor gözetimi altında yapılmalıdır.

Doğum öncesi randevu sırasında boş gebelik fark edilirse, doktorunuz sizinle tedavi seçeneklerini tartışacaktır. Bunlar:

 • düşük semptomlarının doğal olarak ortaya çıkmasını beklemek
 • düşük yapmak için misoprostol (Cytotec) gibi ilaç almak
 • plasental dokuları uterustan çıkarmak için bir D ve C (dilatasyon ve küretaj) cerrahi prosedürüne sahip olmak

Siz ve doktorunuz bir tedavi seçeneğine karar verirken hamileliğinizin uzunluğu, tıbbi geçmişiniz ve duygusal durumunuz dikkate alınacaktır. D ve C dahil olmak üzere her çeşit ilaç ya da cerrahi prosedürle ilgili yan etkileri ve standart riskleri tartışmak isteyeceksiniz.

Bebek olmamasına rağmen gebelik kaybı yaşanmıştır. Düşükler duygusal açıdan zor olabilir ve hamileliğin sonlanmasını beklemek beklenenden daha uzun sürebilir. Bu nedenle bazı kadınlar ameliyatla veya ilaçla son vermeye karar verirler. Diğer kadınlar bu seçimlerden rahatsızdır ve düşüklerin kendiliğinden olmasına izin vermeyi tercih ederler.

Tüm seçeneklerinizi doktorunuzla tartışın. Size sunulan seçeneklerden rahatsız olup olmadığınızı doktorlara bildirin.

Boş Gebelik Düşüğü Sonrasında Ne Olur?

Boş gebelik düşüğü sonrasında hemen hamile kalmanız beklenmez. Düşük yaptıktan sonra, doktorunuz tekrar hamile kalmaya çalışmanızın öncesinde en az bir ile üç adet döngüsü beklemenizi tavsiye edebilir.

Bu önlenebilir mi?

Boş gebelik engellenemez.

Bu durumla ilgili sorularınız ve endişeleriniz bulunuyorsa, doktorunuzla olası genetik sebepler ve test prosedürleri ile ilgili konuşun, bu da bundan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca çevredeki toksinlere maruz kalma konusunda doktorunuzla görüşün. 

Boş Gebelik Sonrası Hamilelik herhangi bir komplikasyon var mı?

Her düşükte olduğu gibi, vücudunuzun ve duygusal sağlığınızın iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır. Boş gebelik yaşayan kadınların çoğunun başarılı hamilelikler geçirdiğini hatırlamak önemlidir.

Siz ve doktorunuz, tekrar hamile kalmaya geçmeden önce ne kadar beklemeniz gerektiğini tartışacaksınız. Vücudunuzun tam olarak iyileşmesi ve hamileliği desteklemeye hazır olması için tipik olarak üç adet tam adet döngüsü beklemeniz önerilir. Bu süre içerisinde, vücut ve zihinsel sağlığınız için sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarına odaklanın, örneğin:

 • sağlıklı beslenmek
 • stresi uzak tutmak
 • egzersiz

Boş gebelik tekrarlar mı?

Bir kez boş gebelik yaşamak, kaderinizde tekrar boş gebelik yaşayacağınız olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, doktorunuzla görüşmeniz gereken bu tür bir düşükle ilişkili faktörler vardır. Bu faktörler arasında genetik, yumurta kalitesi ve sperm kalitesi yer alır. Doktorunuz bu tür durumlar için test önerebilir. Testler şunları içerebilir:

 • preimplantasyon genetik tarama (PGS), uterusa implantasyondan önce yapılabilen embriyoların genetik analizi
 • Sperm kalitesini belirlemek için kullanılan meni analizi
 • yumurta kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilecek folikül uyarıcı hormon (FSH) veya anti-müllerian hormon (AMH) testleri

Boş Gebelikte Yanılma Payı Var mıdır?

Boş gebelikte yanılma payı olabilir. Doktorunuz bir ultrasonda boş bir gebelik kesesi görürse, bebeğinizin cansız olduğunu, başka bir deyişle, hamileliğin normal ilerlemediği için bir bebeğin doğumuyla sonuçlanmayacağını doğrulayabilir.
Gebelik kesesinin boyutuna bağlı kalarak, kesenin gerçekten “boş” olduğunu anlayabilmek ve belirlemek için henüz çok erken olabilir. Bu durumda, doktorunuz kesin bir teşhis sağlamak amacıyla tekrar ultrason için geri dönmenizi isteyecektir (bu, bebeğin canlı veya cansız olduğunun belirlenmesi anlamına gelir ). 

Sonuç

Boş gebeliğin spesifik nedeni bilinmemektedir, ancak kromozom anomalileri ana faktör gibi görünmektedir. Bozulmuş bir yumurtaya sahip olmak, başka bir boş gebeliğe sahip olacağınız anlamına gelmez. Bunu yaşayan kadınların çoğu sağlıklı hamilelikler yaşamaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.