Kimyasal Gebelik

kimyasal gebelik - Kimyasal gebelik, bir yumurta döllendiğinde meydana gelen ancak rahme asla tam olarak yerleşmediği zaman meydana gelen çok erken bir gebelik kaybıdır.

Kimyasal gebelik nedir?

Kimyasal gebelik çok erken bir düşüktür. Hamilelik, bir kan testi veya evde yapılan hamilelik testi ile onaylandığında teşhis edilir, ancak ultrason taramasında görülemez – genellikle gebeliğin yaklaşık 5 haftasına kadar kimyasal gebelik görülmez.

Kimyasal gebelik belirtileri

Birçok kadın kimyasal gebelik geçirdiğini fark etmez. Kimyasal bir hamilelik geçirmiş olabileceğinizi gösteren belirtiler şunları içerir: Erken pozitif gebelik testi sonucu , Geç dönem, Ağır kanama, Adet benzeri kramplar

Kimyasal gebelik neden olur?

Kimyasal gebeliklerin gelişmekte olan bebekte kromozom sorunları nedeniyle gerçekleştiğine inanıyoruz. Kromozomlar, bebeğinizin gelişimi için talimatlar içeren DNA bloklarıdır.

Bazen hamile kaldığınızda ve bebek çok fazla kromozom aldığında veya yeterince kromozom almadığında bir şeyler ters gidebilir. Bu olursa bebek düzgün bir şekilde gelişemez.

Normal bir hamileliğin başlangıcında, bir yumurta ve bir sperm, her partnerden 23 kromozomu birleştirerek 46 kromozomlu bir zigot oluşturur. Zigot, hızlı hücre bölünmesi yoluyla büyümeye başlar, bir blastokiste dönüşür ve rahim duvarına implantlar oluşturur.

kromozom sayısı insanda 46 olmalıdır

Kimyasal gebelikte:

 • Bir sperm veya yumurtanın çok fazla kromozomu vardır veya yetersizdir.
 • Gebe kaldıktan sonra, ortaya çıkan zigot ayrıca anormal sayıda kromozoma sahiptir.
 • Bu kromozomal anormallik, zigotun normal şekilde gelişememesi için onu yapan hatalara neden olur.
 • Döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleştirilmek yerine bir kadının adet dönemiyle vücuttan atılır.

Kromozomal anormallikler rastgele ortaya çıkar ve herkesin başına gelebilir. Ve kesinlikle gelecekte hamile kalamayacağınız ve hamile kalamayacağınız anlamına gelmez.

Kimyasal hamilelik sırasında ne olur?

kimyasal gebelik sırasında ne olur

Normal bir hamilelikte, döllenmiş bir yumurta rahim duvarına son adet döneminizin ilk gününden yaklaşık dört hafta sonra implante edilir. Plasenta haline gelecek hücreler , bir kan veya idrar testinde tespit edilebilecek kadar yüksek olan gebelik hormonu hCG (insan koryonik gonadotropini) seviyelerini üretmeye başlar  .

Kimyasal bir hamilelikle, bu implantasyon başarılı olmaz ve hücreler bir embriyo ve plasentaya dönüşmeye başlamaz. Bu, normal döneminizin bitiminden birkaç gün ila bir hafta sonra kanamaya neden olur.

Kimyasal gebelik risk faktörleri

kimyasal gebelik risk faktörleri

Çeşitli risk faktörleri sizi erken gebelik kaybı riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Bunlar şunları içerir:

 • 35 yaşında veya daha büyük olmak
 • Tedavi edilmeyen pıhtılaşma bozuklukları
 • Tedavi edilmeyen tiroid koşulları
 • Kontrolsüz diyabet gibi diğer tıbbi durumlar

İmplantasyon kanaması mı yoksa kimyasal bir hamilelik mi?

Pozitif bir gebelik testinin ardından hafif lekelenme veya kanama, mutlaka kimyasal bir hamilelik geçirdiğiniz anlamına gelmez. Bazı (hepsi değil) kadınlar , hamile olduğunuzun bir işareti olan hafif implantasyon kanaması yaşarlar . Öte yandan, şiddetli kanama ve adet benzeri kramplar, kimyasal bir hamileliğin belirtileridir.

Her iki durumda da, pozitif bir gebelik testinden sonra herhangi bir kanama yaşarsanız, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji (ACOG) doktorunuzu aramanızı önerir.

Kimyasal gebelik nasıl teşhis edilir?

kurtaj sonrasi hamilelik testi - Kimyasal gebelik, bir yumurta döllendiğinde meydana gelen ancak rahme asla tam olarak yerleşmediği zaman meydana gelen çok erken bir gebelik kaybıdır.

Bazen kadınların kan testi veya hamilelik testi pozitiftir, ancak kısa süre sonra kanamaya başlar . Bu durumda, neler olduğunu öğrenmek için daha fazla kan testi yaptırabilirler. Bazen kan testleri yapılmaz çünkü hamilelik testi birkaç gün sonra negatif olabilir.

Kan alınırsa ve hamilelik hormonlarının artmak yerine azaldığını gösterirse, kadına kimyasal bir hamileliği düşürdüğü teşhisi konulacaktır.

Hamileliğiniz sırasında ağrılı veya ağrısız herhangi bir kanamanız varsa, kontrol ettirmeniz çok önemlidir.

Kimyasal gebelik kaybının tedavisi nedir?

Kimyasal gebelik kaybı, pek çok kadın hamile olduğunu beş haftadan sonra bile öğrenemediğinden, normal bir adet dönemi veya geç bir dönemle karıştırılabilir.

Pozitif bir hamilelik testi yaptırmış olsanız bile, kanama normal bir adet dönemi gibi olacaktır, hatta normalden daha hafif olabilir. Mide kramplarınız da olabilir.

Bu düşükler o kadar erken bir aşamada gerçekleşir ki genellikle doğal olarak düzelir ve hızlı bir şekilde iyileşirsiniz. İsterseniz hemen bir bebek için tekrar deneyebilirsiniz, ancak doktorunuz genellikle bir sonraki adet döneminizin bitmesini beklemenizi önerir.

Kimyasal gebelikten kurtulmak

Tıbbi olarak, kimyasal gebelik, gerçek bir düşükten çok, gebeliğin hiç gerçekleşmediği bir döngü gibidir. Duygusal olarak çok farklı bir hikaye olabilir.

Hamilelik kaybı ne kadar erken olursa olsun üzülmek doğaldır . Gerekirse üzülmenize izin verin.

Kimyasal gebeliğin sizin hatanız olmadığını unutmayın. Düşüklerin çoğu kromozomal kazalardan kaynaklandığından, onları önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Ayrıca, erken bir düşük yapmış olmanızın, başka bir düşük yapacağınız anlamına gelmediğini de bilin. Aslında, şu anda kulağa haksız gelse de, doktorlar aslında tek bir kimyasal hamileliği hamile kalabileceğinizin olumlu bir işareti olarak görüyorlar – ve umarım yakında yine olacaktır.

Kimyasal gebelikten sonra tekrar hamile kalmaya çalışmak

hamile kalmaya calismak - Kimyasal gebelik, bir yumurta döllendiğinde meydana gelen ancak rahme asla tam olarak yerleşmediği zaman meydana gelen çok erken bir gebelik kaybıdır.

Çok erken gebelik kayıpları genellikle tıbbi müdahale gerektirmez, ancak kimyasal gebelik yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Kanamayı ne kadar yakın zamanda yaşadığınıza bağlı olarak kimyasal bir hamilelik olduğunu doğrulayabilir.

Düzensiz bir dönem geçirme eğiliminde olduğunuzu veya 35 günden uzun süren bir döngünüz olduğunu fark ettiyseniz, doktorunuza görünmeyi unutmayın. Doktorunuz, polikistik over sendromu (PCOS) gibi hamile kalmanızı zorlaştırabilecek anovülasyon içeren durumları ekarte etmek isteyebilir . Gerekirse sizi bir doğurganlık uzmanına yönlendirebilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünmek her zaman iyi bir fikirdir:

 • Siz ve eşiniz 35 yaşın altındasınız, bilinen hiçbir doğurganlık sorununuz yok ve son 12 aydır aktif olarak gebe kalmaya çalışıyorsunuz
 • 35 yaşın üzerindesiniz ve altı aydır hamile kalmaya çalışıyorsunuz
 • 38 yaşın üzerindesiniz ve üç aydır hamile kalmaya çalışıyorsunuz
 • 40 yaşın üzerindeyseniz veya kişisel veya ailevi kısırlık geçmişiniz varsa

Bir veya iki kimyasal hamilelik yaşamak kalp kırıcı olabilir, ancak bu alarm için bir neden değildir. Kimyasal gebeliklerinize tıbbi bir durum katkıda bulunuyorsa, çoğu tedavi edilebilir, böylece sağlıklı bir bebek sahibi olmaya devam edebilirsiniz. Bu, hazır olur olmaz yeniden denemeye başlayabileceğiniz anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.