Hamilelikte Dondurma Yemek *2022 Zararlı mıdır?

hamilelikte dondurma yemek - Hamilelikte dondurma yemek anne adayları için çok cazip bir fikir olabilir. Fakat hamilelikte dondurma yemek zararlı mıdır sorusu kafa karıştırıcı bir hal alabilmektedir.

Hamilelikte dondurma yemek anne adayları için çok cazip bir fikir olabilir. Fakat hamilelikte dondurma yemek zararlı mıdır sorusu kafa karıştırıcı bir hal alabilmektedir. Gelin şimdi detaylıca açıklayalım.

Hamilelikte Dondurma Yemek

Hamilelikte dondurma yemek istemeniz gayet normal çünkü hamilelik dönemi, kadınların olağandışı yiyecek isteklerine sahip olma eğiliminde olduğu bir dönemdir. Hamileyseniz, zaman zaman sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için iyi olabilecek veya olmayabilecek yiyecekleri yemeye can atacaksınız.

Hamilelikte dondurma yemek her ne kadar cazip gelse de yemeden önce sağlık durumunuzu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Çünkü hamilelikte dondurma yemek sinüzit ve solunum enfeksiyonları, kilo alını ve diyabet riski gibi sorunlara yol açabilir. Fakat tabiki sağlığınıza zarar vermeyecek dondurmalar da mevcut. Rahatlıkla hamilelikte dondurma yemek için sağlığınız açısından güvenli dondurmaları yemeniz gerekiyor.

Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı Mıdır?

Hamilelikte dondurma yemek zararlı olabilse de sağlığınıza zararsız olacak güvenli olan dondurmalar da var. Öncelikle şunu belirtelim, makul miktarda yendiği sürece hamilelikte dondurma yemek zararlı değildir. Burada en kritik olan nokta dondurmanın hijyenik koşullarda üretildiğinden emin olmak. Eğer hijyenik koşullarda yapıldığından emin olduğunuz bir dondurma yemek istiyorsanız gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

Tekrar söyleyelim, makul miktarda olduğu sürece, aşırıya kaçmadan hamileyken dondurma yiyebilirsiniz. Ancak belirli bir aromaya alerjiniz varsa ya da şeker hastalığı, obezite gibi sağlık sorunlarınız varsa ve hatta soğuk algınlığı, grip gibi belirtiler yaşıyorsanız kesinlikle dondurma yememeniz sizin için daha iyi olacaktır. Hamileyken dondurma tüketiminde aşırıya kaçtığınızda neler olur bir sonraki paragrafta anlatalım. Daha sonrasında da dondurma yerken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedelim.

Hamilelikte Dondurma Yemenin Potansiyel Yan Etkileri

Her şeyin fazlası zararlıdır, bunu biliyorsunuzdur. Yani aynı şey dondurma için de geçerli. Çok fazla dondurma yemek aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir.

1. Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar aşırı düşük sıcaklıklarda yaşayabildiğinden, dondurmadan listeria gibi bazı enfeksiyonlara yakalanabilirsiniz. Dondurma yapımında kullanılan süt pastörize edilmemişse enfeksiyon kapabilirsiniz. Hamilelik sırasında bulaşan bu enfeksiyonlar plasenta büyümesini, amniyotik sıvıyı etkileyebilir ve bebekte doğum sırasında doğuştan gelen enfeksiyonlara neden olabilir. Bunlar ayrıca erken doğum, ölü doğum ve düşük gibi büyük problemlere yol açabilir.

Hamilelikte dondurma yemek enfeksiyonlara neden olabilir

2. Sinüzit ve Solunum Enfeksiyonları

Hamilelik sırasında hamile kadının bağışıklık sistemi baskılanır. Çok fazla dondurma tüketmek sinüsle ilgili alerjik ve solunum problemleri riskini artırabilir. Hamilelik öncesinde de bağışıklığının düşük olduğunu düşünüyor ya da biliyorsanız hamilelikte dondurma yemenizi pek tavsiye etmeyiz. Düşük bağışıklık sistemine sahipken dondurma yemek sinüzit ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

sinüzit ve solunum enfeksiyonu yaşayıp hapşuran kadın

3. Diyabet Riski

Dondurma şeker bakımından yüksek bir yiyecektir, bu da glikoz toleransına sahip olma ihtimalinizi artırabilir. Bu nedenle, şeker hastalığı veya buna bağlı diyabet sorunuyla uğraşanlar ya da ailesinde diyabet hastalığı bulunanlar için dondurma yemek iyi bir seçim olmayabilir.

4. Kilo Alımı

Dondurmanın kalorisi ve yağı yüksek olduğu için, hamilelikte dondurma çok fazla veya her gün yerseniz, doğumda komplikasyonlara yol açabilecek istenmeyen veya aşırı kilo alımı sorunlarıyla karşı karşıta kalabilirsiniz.

kilo alımı problemi yaşayan kadın mezura ve tartı

Hamilelikte Dondurma Yemek için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık dondurmanın hamilelik sırasında potansiyel risklere yol açabileceğinden güvenli bir seçim olmadığını kesinlikle biliyorsunuz, ancak standart hijyen uygulamalarına uygun yapıldığından emin olduğunuz sürece arada bir yiyebilirsiniz. Dondurma seçerken bu noktalara dikkat edin ve sonrasında dondurmanın tadını çıkarın!

  1. Yemek istediğiniz dondurmanın pastörize sütten yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Pastörize sütten yapılmış ise, endişelenmeden dondurmanın keyfini çıkarın.
  2. Tanınmış bir markanın dondurmasını ve standart hijyen uygulamalarını takip eden tanınmış bir yerden satın alın.
  3. Sokak satıcıları tarafından satılan dondurmaları ve fuarlarda bu tür yerlerde hijyen durumu sorgulanabilir olduğundan yemekten kaçının. Dondurucuda saklanan dondurmalarda bile bakterilerin üreyebileceğini unutmayın.
  4. Daha sağlıklı seçimler yapmak istiyorsanız, günümüzde bol miktarda bulunan ‘az yağlı’ veya ‘hafif’ dondurma yemenizi öneririz. Örneğin dondurulmuş yoğurtlu dondurma satın alabilirsiniz.

Hamileyken, olabildiğince sağlıklı şeyler yemeye çalışın. Bununla birlikte, besleyici gıdalardan oluşan sağlıklı bir diyet, ara sıra bir top dondurmanın tadını çıkaramayacağınız ve iştahınızı kapatamayacağınız anlamına gelmez. Hijyen, tüketilen miktar ve herhangi bir sorunun zamanında tıbbi konsültasyon ile erken tanınması gibi önlemlere uyun. Dondurma yemek sizi hamilelik stresinden uzaklaştırabilir. Keyfini çıkarın, ancak sahip olduğunuz miktara dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir