Hamilelikte Sırt Ağrısı

hamilelikte sirt agrisi - Hamilelikte sırt ağrısına kilo alımı ve stresten kaynaklanan hormonal değişikliklere kadar birçok faktör neden olabilir. Sırt ağrısı nedenleri ve daha fazlası

Hamilelikte sırt ağrısı mı yaşıyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Anne adaylarının yüzde 50 ila 80’inin bu çok yaygın semptoma katlandığı tahmin edilmektedir. Çoğu hamile kadın ağrıyı belinde hisseder ancak bazıları sırt, boyun ve/veya omuzlarında ağrı olduğunu bildirir.

Hamilelikte sırt ağrısı, bel ağrısından daha az yaygın olsa da, ortaya çıkabilir ve can sıkıcı olabilir. Anne adaylarının çoğu bunu donuk ama yoğun bir ağrı olarak tanımlar, genellikle kişinin işlevini kısıtlayacak kadar şiddetlidir. Ayrıca gün geçtikçe kötüleşme eğilimindedir, özellikle bütün gün ayakta duran anneler için oldukça zor bir durumdur.

Peki bu rahatsız edici semptoma ne sebep olur ve daha da önemlisi hamilelikte sırt ağrısını nasıl rahatlatabilirsiniz? İşte hamilelik sırasında sırt ağrısı hakkında bilmeniz gereken her şey.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte sırt ağrısı herhangi bir noktada ortaya çıkabilir, ancak en sık üçüncü trimesterde görülür. Bu, birkaç nedenden dolayı oluşur. Birincisi, hamilelik ilerledikçe, bebeğin ve uterusun büyüyen boyutu, ağırlık merkezini öne doğru kaydırarak sırt kaslarına artan baskı uygular. İkincisi, bir kadın nispeten kısa bir süre içinde vücut ağırlığının %25-30’u kadar ağırlık kazanabilir ve bu da sırt kaslarına daha fazla baskı uygular. Gebeliğin sonraki aşamalarında değişen hormonların da etkisi olabilir.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Vücut doğuma hazırlanırken vücuttaki bağları ve kasları gevşeten hormonlar salgılanır. Bu meydana geldiğinde, pelvis ve sırtta daha az doğal stabilite vardır, bu da kasın daha fazla çalışmasına neden olur ve bazen kaslardaki bu artan talep kas spazmına neden olabilir. Son olarak, hamilelik sırasında meme dokusunun genişlemesi duruşu değiştirebilir ve boyun, omuzlar ve torasik omurga üzerindeki gerilimi artırabilir.

Daha büyük meme kitlesi de artık sırt ağrısına neden olabilir. Dr. Gaither’e göre, “Göğüs çevresinin artması, göğse ağırlık ekleyerek, duruşu değiştirebilir ve kas çalışmasını ve üst sırt boyunca gerginliği artırabilir.”

Son olarak, uterus değişiklikleri ve kilo alımı, üst sırt spazmlarına veya gerilmelerine neden olabilir. Dr. Gaither, “Uterus yukarı ve dışa doğru büyüdükçe, omurga hizalaması ağırlık merkezini değiştirir” diyor. “Gebelikte ‘lordoz’ ya da içe doğru omurga eğriliği vardır. Bu değişime bağlı olarak kas spazmları oluşabileceği gibi, hamilelikte kilo değişimlerine ek olarak ağrıya neden olabilir.”

sirt agrisi ceken kadin - Hamilelikte sırt ağrısına kilo alımı ve stresten kaynaklanan hormonal değişikliklere kadar birçok faktör neden olabilir. Sırt ağrısı nedenleri ve daha fazlası

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte sırt ağrısı çekmek çok yaygın görülen bir durum olsa da bu sırt ağrısını yatıştırmak elbette mümkündür. Bunun için yaşam tarzınızda bir takım değişiklikler yapmanız gerekebilir. Sırt ağrısını hafifletmek için vücudunuzu aktif tutmak yani hareket halinde olmak ve sağlıklı kilo almak oldukça önemlidir.

  • Destekleyici ayakkabılar ve iyi bir sütyen, özellikle üst sırt ağrısı artan meme kütlesinden kaynaklanıyorsa, büyük bir fark yaratabilir. Bazı uzmanlar ayrıca semptomları hafifletmek için doğum öncesi masajı önermektedir. Sıcak su torbası da ağrıyı dindirmeye yardımcı olabilir ve rahatsızlık devam ederse doktorunuzdan ağrı kesici ilaç istemekten çekinmeyin.
  • Sırt ağrısını önlemek için düzenli olarak gerinmeli, ağır nesneleri kaldırmaktan kaçınmalı ve iyi bir duruş sergilemelisiniz. Çünkü dik durmak (göğüs dik, omuzlar geride) gerginliği ve stresi hafifletebilir.
  • Nötr bir oturma duruşu sergileyin. Bel desteği iyi olan bir sandalye kullanın veya bir bel desteği yastığı satın alın. Bacaklarınızı çaprazlamayın ve ayaklarınızı yaklaşık omuz genişliğinde açık şekilde yerde düz tutun. Ayaklarınız yere rahat değmiyorsa, bir ayak taburesi kullanmayı düşünün. Kalçalarınız yaklaşık 90 derece olacak şekilde sandalyenizin uygun yükseklikte olduğundan emin olun. Otururken dizleriniz asla kalçalarınızdan daha yüksek olmamalıdır. Alt sırt desteklenerek üst sırttaki kaslar otururken daha fazla gevşeyebilir.
  • Günlük fiziksel aktivite yapın veya yürüyüş ve yüzme gibi egzersizler yapın. Bu, sırt kaslarınızı güçlü tutacak ve sırt ağrısını gidermeye yardımcı olacaktır. Hamilelik sırasında herhangi bir yeni egzersiz programına başlamadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın. 

Hamilelikte Sırt Ağrısı İçin Doktora Ne Zaman Gidilir?

Büyük bir rahatsızlık kaynağı olmasına rağmen, hamilelikte sırt ağrısı genellikle endişe verici değildir. Florida merkezli bir uzman doktor olan Cynthia Flynn, “Hamilelik sırasındaki sırt ağrısı, günlük aktivitelerinizi önemli ölçüde etkilemediği sürece endişe kaynağı değildir” diyor.

Bununla birlikte, sırt ağrınızın kalıcı olduğunu ve/veya yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkilediğini düşünüyorsanız, bunu doktorunuzla görüşmelisiniz. Dr. Tham Metz, “Karaciğer hastalığı veya akciğer enfeksiyonu [ ve ayrıca erken doğum ] gibi bazı durumlar sırt ağrısı ile kendini gösterebilir , bu nedenle her zaman doktorunuzla iletişim halinde olduğunuzdan emin olun” diyor.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.