Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Olur – Acil Sezaryen

sezaryen dogum kacinci haftada olur - Sezaryen doğum kaçıncı haftada olur sorunuzun yanıtını planlanmış sezaryen başlığı altında cevapladık. Genellikle 39. haftada sezaryen doğum yapılmaktadır.

Sezaryen Doğum, bir doktorun karnınızda (bikini çizginizin üzerinde) ve rahminizde bir kesi yaparak bebeğinizi dışarı çıkardığı bir ameliyattır.

Sezaryen doğum kaçıncı haftada olur sorusu merak konusudur. Doğuma başlamadan önce bir sezaryen doğuma ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız, buna planlanmış (seçmeli) sezaryen denir .

Siz ve sağlık ekibiniz kısa sürede sezaryen doğumunun bebeğinizi doğurmanın en güvenli yolu olduğuna karar verirseniz, buna acil sezaryen denir .

Sezaryen doğum kaçıncı haftada olur sorusu planlanmış sezaryen doğumudur. Planmış sezaryen ne zaman yapılır…

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Olur – Planlanmış Sezaryen

Planlanmış sezaryen genellikle hamileliğin 39. haftasından itibaren yapılır çünkü bundan daha erken doğan bebekler rahim dışındaki yaşam için tam olarak gelişmemiş olabilir. Bebeği daha erken doğurmanın tıbbi bir nedeni varsa, örneğin birden fazla bebek bekliyorsanız sezaryen daha erken olabilir. Bu nedenlerle sezaryen doğum kaçıncı haftada olur sorunuzun yanıtı 39. haftadır.

Planlı bir sezaryen doğumuna ihtiyacınız varsa, bir doğum uzmanı (hamilelik sırasında, doğum sırasında ve doğumdan sonra kadın bakımı konusunda uzmanlaşmış bir doktor) göreceksiniz. Ayrıca doğum randevularınızın her birinde bir ebe göreceksiniz. Ebe veya doğum uzmanı neden sezaryen yaptırmanızı tavsiye ettiklerini açıklayacaktır. Olası nedenler şunlardır:

 • alçakta yatan bir plasenta (plasenta previa) gibi plasenta ile ilgili sorunlar
 • bebek, aşağıdan aşağı ( makat ) gibi doğum için zor bir pozisyonda yatıyor
 • ikiz bekliyorsunuz – örneğin, bebekler bir plasentayı paylaşıyorsa veya bebek doğum için zor bir pozisyonda yatıyorsa
 • ikiden fazla bebek bekliyorsunuz.

HIV veya genital herpes olan bazı kadınlara, virüsün bebeğe geçmesini önlemek için bazı durumlarda sezaryen önerilebilir.

Doğum uzmanı, sezaryen  doğumunun yararlarını ve risklerini ve diğer doğum seçeneklerinizi açıklayacaktır. Bu senin kararın; istemiyorsanız sezeryan olmak zorunda değilsiniz.

Planlı bir sezaryen yaptırmayı seçebilir miyim?

Tıbbi nedenlerden ötürü bir sezaryene ihtiyacınız olmasa bile sezaryen yaptırmak istediğinizi hissedebilirsiniz. Örneğin, vajinal doğumla ilgili ağrıyla baş edemeyeceğinizi hissedebilirsiniz. Ya da son bebeğinizle zor bir vajinal doğum yaptıysanız, aynı şeyi tekrar yaşamaktan endişe duyabilirsiniz.

Ancak sezaryen yaptırmak risksiz değildir. Siz ve bebeğiniz için bazı riskler taşıyan büyük bir karın ameliyatıdır. Doğumdan sonra iyileşmeniz muhtemelen daha uzun sürer ve sonrasında birkaç hafta ağrı ve rahatsızlık duymanız olasıdır.

Sizi endişelendiren herhangi bir şey ve neden sezaryen yaptırmak istediğiniz hakkında ebenizle konuşun. Zihninizi dinlendirebilirler. Sezaryen doğumun neleri içereceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir doğum uzmanı veya anesteziste görünmeyi isteyebilirsiniz.

Bazı kadınlar vajinal doğum ister ancak bununla başa çıkamayacaklarından endişe duyarlar . Böyle hissediyorsanız, mümkün olan en kısa sürede ebenizle konuşun. Sizi, ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü duygusal desteği sunabilecek ve seçenekleriniz hakkında size daha fazla bilgi verebilecek bir uzmana yönlendirebilirler . Bu, bebeğinizi nasıl doğurmak istediğiniz konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Sağlık ekibinizle konuştuktan sonra hala sezaryen istediğinizden eminseniz, bir sezaryen yaptırabilmelisiniz. Bazı kadınlar tıbbi bir ihtiyaçları olmadığında sezaryen istemek konusunda kendilerini suçlu veya endişeli hissedebilirler. Ancak sağlık ekibiniz sizi yargılamayacak ve mümkün olan en iyi doğum deneyimini yaşamanıza yardımcı olmak isteyecektir. Doğum uzmanınızın doğum seçiminizi desteklemediğini düşünüyorsanız, farklı bir doktora görünmeyi isteyebilirsiniz. Bazı hastaneler tıbbi bir ihtiyaç olmadan sezaryen için fon alamazlar. Böyle bir durumda, farklı bir bölgedeki bir hastaneye taşınmayı isteyebilirsiniz.

Sezaryen istedim çünkü zor bir ilk doğum yaptım, ardından doğum sonrası depresyon ve travma sonrası stres geldi. Bana bakan ekip hamileliğim boyunca bana güvence verdi ama bana diğer doğum seçeneklerimi hatırlattı. Planlı bir c bölümü de dahil olmak üzere farklı seçenekler içeren doğum planıma yardımcı oldular, vajinal doğum yapmayı denediler ve erken doğuma başlarsam ne olacağını. Bu güvenceye sahip olmak kaygımı azalttı ve doğum için ne istediğim konusunda kendime güvenmeme yardımcı oldu.

Leyla G.

Acil Sezaryen

Sezaryen planlanmamışsa buna acil sezaryen denir. ‘Acil durum’ kelimesi son dakikada kulağa acele ettiriyor, ancak bu sadece tıbbi terim. Genellikle acil bir durum değildir ve kendi başına sizin veya bebeğinizin tehlikede olduğu anlamına gelmez.

Acil sezaryen için olası nedenler şunları içerir:

 • emeğin ilerlemiyor
 • bir indüksiyondan sonra doğuma girmiyorsunuz ve doğum son tarihinizi geçmişsiniz
 • hamilelik veya doğum sırasında vajinal kanamanız var
 • sizin veya bebeğinizin sağlığıyla ilgili endişeleriniz var
 • planlı bir sezaryen öncesi doğuma başlarsınız.

Kesikler hakkında duyduğum her şey olumsuz ve korkutucuydu. Bu yüzden acil bir sezaryene ihtiyacım olduğu söylendiğinde çok endişeliydim. Ama iyi gitti ve mümkün olduğunu düşünmediğim iyi bir deneyim yaşadım.

Merve D.

Sezaryen Efsaneleri

Aşağıdaki eylemlerin sezaryene ihtiyaç duyma şansınızı etkilediğine dair güçlü bir kanıt yoktur:

 • doğum sırasında dolaşmak
 • doğum sırasında sırt üstü yatmamak
 • doğum sırasında suda olmak
 • ahududu yaprağı çayı içmek
 • ebe veya doktor sularınızı erken kırarsa.

Boyunuzun veya bebeğinizin büyüklüğünün sezaryene ihtiyacınız olup olmayacağını tahmin edebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Kısaysanız veya küçük bir pelvisiniz veya küçük ayaklarınız varsa, bu vajinal doğum yapamayacağınız anlamına gelmez.

Başka bir komplikasyon yoksa, büyük bir bebek beklemek sezeryan yaptırmanız gerektiği anlamına gelmez.  

Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada Olur sorusunu ve daha fazlasını cevaplandırmaya çalıştık. Sezaryen Doğum Kaçıncı Haftada OlurAcil Sezaryen adlı makalemizi okuduğunuz için Hamilelik Belirti internet sitesi topluluğu olarak teşekkür ederiz.

2 Ping & Geri Dönüş

 1. Pingback: Normal Adet Oldum Ama Hamileyim - Adet Dönemi ve Hamilelik

 2. Pingback: Epidural Doğum - Hamilelik Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.